Chytrý špičkový marketing.
view counter

Aksamitník pro lepší zrak

view counter

Aksamitníků, kterým se říká afrikány, jsou stovky druhů. Tyto známé letničky však nepocházejí z Afriky, jak by se mohlo podle lidového názvu zdát, nýbrž z Mexika a Latinské Ameriky. Díky Španělům se dostaly do Evropy a následně pak na jihu Španělska a na severu Afriky dokonce zplaněly. Kvetou hezky, jenže jejich listy mají specifickou „vůni“. Zkrátka zapáchají. A to je možná důvod, proč zůstávají aksamitníky nedoceněné a nevyužívají se tak často v kuchyni ani v souvislosti se zdravím.

Listy a květy všech druhů aksamitníku jsou jedlé. Mají nasládlou chuť, která připomíná anýz. Lze je přidávat do omáček, polévek, zeleninových i ovocných salátů, brambor a používají se i při přípravě masa. Květy mohou posloužit například i jako náhražka drahého šafránu. Co se týká zdraví, zdaleka ne všechny druhy obsahují dostatek léčivých látek. Jiné (zvláště některé mexické) jich však mají naopak tolik, že jsou halucinogenní. Každopádně je prokázáno, že aksamitníky mají antibiotické a antibakteriální účinky. Však se také kdysi sušené květy používaly v místnostech s nemocnými jako vykuřovadlo, aby se zabránilo šíření nákazy.

Čaj ze sušených či čerstvých listů a květů zklidňuje nervový systém, pomáhá při poruchách spánku, při trávicích a jaterních potížích, při bolestech břicha či kocovině. Aksamitník obsahuje lutein, který se v lékařství používá na ochranu zraku (zejména sítnice) proti škodlivým volným radikálům. Právě pro zlepšení zraku si kdysi Mexičané vyráběli aksamitníkové víno. Dvě hrsti květů vhodili do litru vína, přidali pravý vanilkový lusk a dva malé kousky zázvoru. Vše nechali macerovat dva až tři týdny na tmavém, chladném místě. Pak přecedili, přidali 2 dcl tequilly a případně med - podle chuti. Víno uchovávali v chladnu a konzumovali půl decilitru denně.
(cul)