ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Ani v největším vedru se neroztéká

view counter

Řeč je o pravé turecké zmrzlině, kterou nelze vůbec srovnávat s tou naší, ba dokonce ani s italskou. V čem je jiná? Vyrábí se totiž z mléka, cukru a nezaměnitelné ingredience, kterou je prášek z hlíz divokých orchidejí. Jde o Osmanské orchideje, odborně nazývané Dactylorhiza Osmanica.

Jak se traduje, vznikla tahle zmrzlina za vlády osmanských sultánů, jimž se v horkých letních dnech servírovala osvěžující pochoutka vyrobená z mléka, ovocné šťávy a sněhu dováženého z hor. Jednou se ke sněhu náhodou připletla i hlíza zmiňované orchideje a sultánův kuchař si všiml, že hlíza roní slizovitou kapalinu, která rychle tuhne a sníh s ní smíchaný se táhne jako med. Dostal nápad, jak toho využít.

A až po pěkné řádce let přišli výrobci zmrzliny na to, že nejlepší je využívat hlízy bílé jako alabastr. Ty totiž obsahují nejvíce slizu, který se ve formě prášku pod názvem salep do zmrzlinové směsi přidává. Tuhou konzistence pak turecká zmrzlina získává díky tomu, že se po smíchání ve zmrzlinářských strojích ještě po dobu dvaceti minut stlouká kovovými tyčemi a dřevěnými lopatkami.
(šál)