ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Artróza souvisí s životním stylem

  • Databáze informací:
view counter

Artróza je degenerativní onemocnění kloubů, které má za následek bolest, ztuhlost a omezenou pohyblivost. Může být důsledkem dlouholetého opotřebování a poškození chrupavky, která tvoří styčnou plochu mezi kloubní hlavicí a kloubní jamkou, případně její úplný zánik. Příčiny vzniku artrózy nejsou dosud úplně známé, ale většinou se mezi ně řadí obezita, nadměrné či jednostranné zatěžování kloubů nebo také cukrovka. Artróza se může objevit i jako následek úrazu a neschopnosti organismu regenerovat chrupavčitou tkáň.

Artróza souvisí s životním stylem, způsobem stravování, nárůstem obezity a nedostatkem pravidelného pohybu. Vyvážený jídelníček, střídmost v jídle a přiměřený pohyb jsou prevencí artrózy. Při potížích s klouby je vhodné snížit podíl živočišných produktů - masa, zejména hovězího a vepřového, uzenin a tučných mléčných výrobků. Ty zvyšují tvorbu kyseliny močové, jejíž krystalky se usazují v kloubním mazu a znehodnocují ho. Bolesti při artróze zhoršuje zvýšená konzumace brambor, rajčat, paprik, špenátu a reveně. Omezte příjem soli a slaných potravin - uzeného masa, uzených ryb, konzervovaných potravin, polotovarů, jídel rychlého občerstvení, polévkového koření, sójové a worcesterské omáčky, chipsů, arašídů a dalších solených pochoutek. Snižte konzumaci cukru a sladkostí všeho druhu. Hrozí vám nadváha, která může zhoršit projevy artrózy. Pamatujte si, že nadváha „pouhých“ osmi kilogramů zatěžuje klouby hned dvojnásobně!
(žuk)

 

DODATEK
Artróza napadá zejména kolena a kyčelní klouby a postihuje ve vyspělých státech okolo dvaceti procent obyvatelstva. Lze ji považovat za epidemii 21. století, neboť bylo zjištěno, že ve věku kolem čtyřiceti let vykazuje již větší část populace artrózní změny.