ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Bílí krasavci z daleké Asie

view counter

Mnoho milovníků přírody se již nechalo unést pohledem na legendární bílé jeleny v Žehušicích u Čáslavi. Tato výjimečná rarita jim zajistila publicitu třeba na stránkách cestopisných knih. Bohužel, tato dříve hojně navštěvovaná zajímavost je nyní nepřístupna. Další stáda bílých jelenů jsou chována také v blízkých Žlebech, u Kopidlna a v Janovicích poblíž Heřmanova Městce.


Renesanční perlou jsou Častolovice

V údolí Divoké Orlice se tyčí jeden honosný zámek za druhým. Trochu se podobají náhrdelníku, kdy lesklý řetízek symbolizuje tok řeky a ony představují pečlivě opracované drahokamy zasazené vedle sebe: Doudleby nad Orlicí, sousední Kostelec nad Orlicí se dvěma zámky a především renesanční perla podhůří Orlických hor – Častolovice. K budovám zámku, jehož osvícená majitelka poskytuje obdivuhodný příklad, jak dveře půvabného dědictví svých předků dokořán otevřít široké veřejnosti, se přimyká pečlivě obhospodařovaná zahrada. Ta kontinuálně přechází do anglického parku zakončeného ohrazenou oborou. Za ní se pak už rozprostírá široká udržovaná niva s lukami i ostrůvky lesa. Přes oplocení obory lze dobře pozorovat její čtyřnohé obyvatele.

 

Ozdoba panských chovů

Nejvíce zájmu na sebe strhne stádečko bílých daňků, poněvadž ostře kontrastují se zelenou travou a svými nápadnými siluetami v polostínu pod korunami dřevin působí dojmem obživlých bytostí ze světa fantazie. A stejně jako bílí jeleni se k nám pravděpodobně dostali z oblasti přední Asie. V rámci panských sídel dříve platili za ozdobu chovů exotické zvěře. Alejí staletých stromů vede kolem obory příjemná stezka. Sledovat zdejší bílé daňky při rozverném pošťuchování a hrách, přináší potěšení na duši. Jediné nebezpečí, které jim hrozí, znamená velká voda. Neboť vzedmutá hladina přilehlých řek už párkrát dosáhla pod zámecké zdi.
Text a foto: Jakub Hloušek