ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Bukvice lékařská - Betonica officinalis

view counter

Prodej kabát a kup si bukvici,“ je české pořekadlo, které vystihuje význam této byliny. Lékař císaře Augusta a znalec bylin Antonius Musa o ní napsal celou knihu a už od antiky se traduje pochvalné rčení „ty máš víc ctností než bukvice“. Byla oblíbená ve starém Egyptě a bylináři ji považují za královnu mezi bylinami, protože se může používat v mnoha podobách a je možné ji přidávat do nejrůznějších směsí. Její účinky dobře znají i divoká zvířata a sama si s ní hojí rány. Jeleni po zranění šípem prý žrali bukvici, aby se rychleji uzdravili. Kromě toho měla moc zahánět zlé duchy a vize, a tak ji mniši pěstovali v klášterních zahradách.

Předmětem sběru je nať sbíraná až do konce léta. Obsahuje třísloviny, silice, flavonoidy, hořčiny a řadu dalších látek. Mezi významné patří i cholin, řazený mezi vitamíny řady B, který je základním prvkem pro tvorbu neurotransmiteru acetylcholinu.

Bukvice se používá při poruchách trávicího ústrojí se zanícenou nebo překrvenou sliznicí, protože má adstringentní (stahující) účinky. Zevně se proto aplikuje při léčbě infikovaných ran, bércových vředů a při bakteriálních zánětech. Při těchto problémech ji používali Hildegarda z Bingenu i Mattioli. Velmi dobře se dnes osvědčila jako přírodní antibiotikum při vnitřním užívání proti plísním. Její účinky jsou blahodárné i při nervové vyčerpanosti, lze ji použít při neuróze, nespavosti, lehké depresi nebo epilepsii. Je také součástí kúry pro odvykání kouření.

Bukvice byla oblíbenou bylinou ostravského léčitele Jiřího Janči, který jí věnoval významné místo v Herbáři léčivých rostlin, který připravovali společně s Josefem Zentrichem. Znal řadu receptů, vedle bukvicového čaje z jedné čajové lžičky čerstvé nebo usušené nati, která se přelije čtvrtlitrem vroucí vody, nechá se čtvrt hodiny louhovat a denně se pijí tři šálky, to byly třeba bukvicové kapsle. Ty se vyrábějí z jemně podrcené sušené natě, která se naplní do želatinových kapslí nejmenší velikosti, které jsou běžně k dostání. Užívají se maximálně dvě kapsle denně společně s jídlem.
(kj)