ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Bylinářský rádce - Obklady z přesličky

view counter
Embed from Getty Images

Roste hojně na pastvinách, u cest a v lesích, na hlinitých a písčitých půdách. Jedná se o bylinku s mnoha léčivými účinky, lodyhy přesličky rolní se sbírají od května do září, bez kořenů. Ve starých herbářích najdeme doporučení lidem středního věku, kteří by měli pít odvar z přesličky, aby se později vyhnuli revmatickým potížím a problémům se dnou.

Zkušení léčitelé doporučují obklady z přesličky na bolesti ledvin a močových cest. Stačí rostlinu spařit, zabalit ji do mokré pleny či gázy a nechat uvolňovat hojivé páry, v případě větších bolestí má ulevovat i přesličková koupel. Bylinkový obklad mírní i bolesti hlavy, které jsou způsobeny poruchou krčních obratlů. Prohřátou a změklou přesličku nad párou vložíme do gázy, obložíme postiženou krční partii a přiložíme suchý obvaz nebo šátek. Obklad je nejlépe nechat působit přes noc, přičemž se velmi rychle dostaví úleva. Přeslička pomáhá také při krvácení z nosu.

Připravíme směs z 20 g natě přesličky, 20 g listů jitrocele, 20 g listů kopřivy a 15 g puškvorce. Polévkovou lžíci směsi povaříme v jednom litru vody, po zchladnutí v ní namočíme gázu a použijeme do nosních dírek k zastavení krvácení. Kromě toho působí přeslička také močopudně při vodnatelnosti a opuchlinách, pije se jeden až dva šálky denně, vždy ráno. Dobrý vliv má také užívání přesličky, která je skvělým zdrojem důležitého minerálu křemíku, u lidí postižených kornatěním tepen. Přívodem koloidní kyseliny křemičité lze cévy učinit do jisté míry elastickými.

Přesličku lze využít také jako kloktadlo v případě bolestí zubů, zánětu horních cest dýchacích, při zápachu z úst. Bylinka má i protirakovinové účinky, je dobrá na paměť, zmírňuje hemoroidy.

(ruch)

 

RADA SPIRITU - Správně usušená přeslička musí zůstat zelená a bez zápachu. Bylinku uchováváme v suchu nebo v dobře uzavíratelné nádobě, jinak by se mohla snadno znehodnotit.