ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Bylinkářský rádce - Černý bez při revmatismu

view counter

Bez černý je vychvalován jako univerzální lék. Věřilo se, že je lék proti 99 nemocem, neboť léčivé účinky mají všechny části rostliny - květ, plod, listy, kůra i kořen. Květ sbíráme za suchého počasí v květnu a červnu. Nejlépe před úplným rozvitím nebo těsně po něm, dříve než začnou opadávat. Květ černého bezu podporuje činnost jater, „čistí krev“, a proto patří do všech jarních čisticích čajů. Pomáhá zbavovat organismus usazených škodlivých látek, především kyseliny močové, a léčí neduhy jako je dna a revmatismus. Oblíbené bývaly bylinné pytlíčky z květu, případně i z listu bezu, které se ohřáté přikládaly na bolesti revmatického původu.

Čaj je také výbornou prevencí dny i revmatismu. K jeho přípravě potřebujeme dvě čajové lžičky sušených bezových květů a ¼ litru vody. Drogu zalijeme vroucí vodou, necháme pod pokličkou 10 až 15 minut louhovat a scedíme. Na bezový sirup, který je vhodný užívat při nachlazení, si připravíme 30 až 50 kusů květů černého bezu, 3 litry vody, 1,5 kg cukru, 1 citron nebo kyselinu citronovou. Květy opereme, silnější stonky otrháme. Zalijeme vodou, přidáme dobře omyté, na kolečka nakrájené a jader zbavené citrony a asi 10 minut povaříme. Pak necháme stát 24 hodin v chladu. Další den přecedíme přes jemné plátno a květy rukou vymačkáme. Do získané šťávy přidáme cukr a vaříme do mírného zhoustnutí. Hotovým sirupem plníme menší skleničky nebo láhve a dobře je uzavřeme. Sirup vydrží dlouho, ale pokud jej otevřeme, musí už být uchováván v chladničce.
(žuk)

 

RADA SPIRITU
Při sběru bezu se seřezávají celá květenství, rozprostřou v tenké vrstvě a po mírném ovadnutí se květy zdrhnou. Pak se rychle dosuší, a to ve stínu, nejlépe v průvanu, aby neztratily barvu.