ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Bylinkářský rádce - Divizna na angínu

view counter

Královská svíce je lidový název pro diviznu velkokvětou. Majestátní dekorativní rostlina, kterou najdeme na slunných stráních, často na kamenitých, neúrodných a pustých místech, září svými sytě žlutými květy do širokého okolí. Hustě vlnatě plstnatá lodyha dorůstá až do 1,5metrové výšky. Není bez zajímavosti, že se její květy používaly v dávných dobách k barvení vlasů a látek. Již od antiky si ženy potíraly tváře listy divizny, čímž získaly přirozený „ruměnec“.

K lékařským účelům se sbírají od počátku, kdy začnou rozkvétat květy, v druhé polovině června až do září bez kalichů. Je tak třeba učinit za zcela suchého počasí, po opadnutí rosy, neboť diviznový květ je z bylinek jeden z nejchoulostivějších. Nikdy se nesmí pomačkat, suší se přirozeným teplem a tak rychle, aby si květy zachovaly zlatožlutou barvu. Divizna obsahuje zejména flavonoidy, saponiny, malé množství silice, slizové látky. Květy této léčivky jsou součástí prsních čajů a i samotné lze užít při onemocnění dýchacích cest.

Nálev připravíme z 20 g květů na 200 g vody nebo jedné polévkové lžíce na šálek. Nechá se přejít var, pak deset minut stát. Pijí se teplé dva šálky denně. Léčivý nálev se osvědčuje při kašli, chrapotu a při astmatické bronchitidě. Divizna ulevuje i zevně například při hemoroidech, bércových vředech, většinou se používá v bylinkových směsích. Pro snadnější odkašlávání při kataru průdušek, zahlenění můžeme vyzkoušet medicínu, na kterou potřebujeme 10 g sušených květů, 5 g podbělových listů, 10 g sušených květů slézu, 5 g sušené přesličky. Polovinu této směsi dáme do čtvrt litru vody, povaříme a po odstavení přidáme druhou polovinu. Asi po čtvrt hodině scedíme a užíváme jednu lžíci pětkrát denně. Sáhnout po divizně můžeme i při průjmu. V takovém případě hrst sušených čerstvých květů svaříme v pětině vody. Užívá se horký odvar. Listy divizny lze vyzkoušet i na nežity. Listy se spaří vřelou vodou a nerozdrcené na ně přikládají, čímž se rychleji vyvinou a snáze povolí. K tomuto účelu poslouží i šťáva vytlačená z čerstvých listů.
(ruch)

 

DODATEK
Říká se, že pro květ divizny je třeba se vypravit o půlnoci nebo v noci za úplňku, neboť na rozdíl od jiných květin se rozvíjí v noci. Ale zkušení bylinkáři radí, že stačí jít na bylinku při rozbřesku.