Chytrý špičkový marketing.
view counter

Bylinkářský rádce - Ostropestřec mariánský

view counter

Ostropestřec mariánský je doslova balzámem pro játra. Ty jsou hlavním detoxikačním orgánem těla. Největší nebezpečí pro ně znamenají alkohol, nepřiměřené užívání léků a nesprávná strava s vysokým obsahem živočišných tuků, cukrů a chemických látek (aditiv). Semena ostropestřce se více než dva tisíce let využívají k léčbě celé řady nemocí a zdravotních obtíží.

 

 

V roce 1968 izolovali němečtí vědci tři látky, kterým se souhrnně říká silymarin. Jsou to antioxidanty, které chrání jaterní buňky před poškozením. Ostropestřec posiluje činnost jater, podporuje regeneraci jaterních buněk, zlepšuje léčebný proces, hojí akutní a chronické záněty, zvyšuje tvorbu žluče a snižuje hodnoty cholesterolu v krvi. Účinky této bylinky jsou tak výrazné, že se používá i pro regeneraci silně poškozených jater u drogově závislých a léčených alkoholiků.

Odborníci doporučují užívat ostropestřec i při mononukleóze, může pomoci i při léčbě žloutenky (hepatitidy) typu A, B a C. Při léčebné terapii je nezbytné odpočívat a zdržovat se činností, které by mohly játra poškozovat - pití alkoholu či užívání drog a nedodržování dietního režimu. Ostropestřec stabilizuje funkci jater u lidí postižených cirhózou. Pomáhá udržovat srdce v dobrém stavu, napravuje poruchy krevního oběhu a zvyšuje nízký krevní tlak. Je to bylinka s výraznými protizánětlivými účinky, může zmírňovat projevy lupénky, vhodný je i při ekzémech a jiných kožních poruchách.

Ostropestřec sehrává významnou roli při rakovině. Vědecké studie prokázaly, že omezuje růst rakovinných buněk, zejména prostaty a děložního čípku. Snižuje možnost poškození jater při chemoterapii, je vhodné užívat ho před i po ozáření. Doporučuje se v rekonvalescenci po nemoci či operaci a při chronické únavě.

(žuk)

 

RADA SPIRITU - Ostropestřec by neměly užívat těhotné a kojící ženy a lidé trpící vysokým krevním tlakem.