Chytrý špičkový marketing.
view counter

Bylinkářský rádce -Třezalka na ženské problémy

view counter

Najdeme ji na slunných okrajích lesů, na pláních, obyčejně na pasekách, suchých mezích. Vytrvalý oddenek třezalky vyhání vzpřímenou, dvacet až sto centimetrů vysokou lodyhu s podlouhle vejčitými listy. Květy jsou zlatožluté, nesouměrné, po jednom okraji jsou plátky korunní pilovité. Rozmačkaná květová poupata dávají tmavofialovou, olejovatou šťávu, tak zvanou Janskou krev. Třezalka tečkovaná, bylina sv. Jana, které se říká čarovník, krevníček, zvoneček svatojánský, kvete od začátku léta až do září.

Lidové léčitelství si třezalky cení jako první pomoc při nervových bolestech hlavy, migréně. Uklidňuje zažívací ústrojí, působí protizánětlivě, povzbuzuje vyměšování, hlavně při obtížích odtoku žluči. Jeden až dva šálky třezalkového čaje, na který je potřeba 30 g drogy na litr vody, pomáhá při dně, chorobách ledvin a jater, tlaku v žaludku. Nezaměnitelnou bylinku lze využít při nechutenství, kdy se 25 g sušené třezalkové natě proleje osminkou litru vinného lihu nebo silné kořalky. Po třech dnech se přecedí a užívá půl kávové lžičky do skleničky vody před jídlem. Třezalka hojí také pohmožděniny, otlaky. K léčivému obkladu potřebujeme 20 g sušené natě třezalky, která se vaří asi dvě minuty ve čtvrt litru vody. Nechá se deset minut odstát a přecedí. Do prochladlého odvaru namočíme obklad, který přiložíme na postižené místo a několikrát denně opakujeme.

Třezalka může být účinnou přírodní medicínou pro ženy s nepravidelnou nebo bolestivou periodou. Nálev z 30 g drogy na jeden litr vody lze použít i při průduškových potížích. Třezalkový olej, jenž se podává po kapkách, ulevuje při střevních a žaludečních obtížích, při menstruačních bolestech, průjmech. K jeho přípravě potřebujeme čerstvé květy naložené do čistého olivového oleje, které se nechají po dobu deseti až čtrnácti dnů vystavit slunci při občasném protřepání.
(ruch)

 

RADA SPIRITU
O využití třezalky na zdravotní problémy by se měli poradit s odborníkem lidé, kteří užívají například antidepresiva, léky na štítnou žlázu, vysokou hladinu cholesterolu nebo hormonální antikoncepci.