ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Bylinky na každou chorobu - Bříza jako léčitelka

view counter

Bříza bradavičnatá může být až 20 metrů vysoký strom s bílou kůrou, který se vyskytuje po celé střední a severní Evropě a Asii v listnatých i smíšených lescích. Také ji naleznete na skalách, tvoří samostatné háje nebo je vysazována jako okrasná dřevina. Bříza kvete v dubnu a květnu.

Zejména mladé ještě lepkavé listy břízy se sbírají v dubnu, listové pupeny v červnu, v únoru se chodí na mízu. Listy obsahují velmi mnoho léčivých látek, silici, saponiny, glykosidy, pryskyřice, třísloviny, také vitamin C, minerální látky a rostlinné fytoncidy. Používají se jako součást jarních čajových směsí na pročištění krve. Samotné lístky jsou vhodné k přípravě močopudného čaje při vodnatelnosti, revmatismu, při ledvinových chorobách a problémech s močovým měchýřem.

Zevně lze odvaru z lístků použít při různých druzích lišejů a na potírání pokožky napadenou svrabem. Potí-li se někomu nadměrně nohy, je dobré si je koupat v odvaru z březových listů.

Chcete-li získat břízovou mízu, buďte k tomuto stromu ohleduplní. Mízu uchovávejte v zátkovaných lahvích ve studeném sklepě. Míza se pije jako léčivý nápoj. Používá se také v kosmetice k výrobě posilujících prostředků proti padání vlasů a pro osvěžení vlasové pokožky. Při vnitřním použití má míza velmi podobné účinky jako odvar z listů.
(eva)

 

DODATEK
Možná nevíte, bříza je strom spojovaný s čistotou, světlem a novým počátkem. Je také národním stromem Ruska.