ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Bylinky na každou chorobu - Routa v lidovém léčitelství

view counter

Routu vonnou můžeme využít jako léčivku, stejně jako účinný repelent nebo kuchyňské koření. Jde o vytrvalou bylinu až polokeř s výraznou kořennou vůní i chutí, která dorůstá výšky až 70 cm. Podobně jako většina kořeninových bylin pochází ze Středomoří. Ve starověku i středověku používali tuto léčivou rostlinu proti četným nemocem. Často sloužila jako preventivní prostředek proti otravám, hadímu uštknutí a moru. Obsahuje hlavně silici, glykosid rutin, tříslovinu a hořčinu a také furokumariny, které mají sedativní účinek a uvolňují křečovité stažení svalstva. V lidovém léčitelství byla routa v nálevu užívána jako kloktadlo a k utišení střevních bolestí. Routový olej sloužil proti škrkavkám a padoucnici a zevně k utišení bolesti. Nálev doporučují léčitelé například při ledvinových kolikách, žaludečních a střevních poruchách. S routou je však třeba zacházet velmi opatrně, a to pouze po konzultaci s lékařem, v těhotenství se užívat nesmí!

Kvetoucí list i nať se sbírá v květnu a červnu. Vzhledem k tomu, že čerstvá šťáva dráždí pokožku, může způsobit vyrážku i závažné zánětlivé onemocnění, sbíráme ji zásadně v rukavicích. V kuchyni se ke kořenění používají buď jemně pokrájené čerstvé lístky nebo listy sušené, rozdrcené na prášek. Pokrmy kořeníme s opatrností a ne často. Nejčastěji slouží routa k aromatizaci octů, salátových zálivek, šťáv, různých kvašených nápojů. Několik jejich lístků můžeme přidat do bylinkového másla, majonézy nebo omáčky, k sýrovým, tvarohovým, vaječným nebo rybím pokrmům.
(map)

 

RADA SPIRITU
Možná to nevíte, ale routu lze využít jako přírodní osvěžovač vzduchu. Má schopnost potlačovat nežádoucí pachy, kdy se svazeček bylinky zavěsí na vhodné místo.