Chytrý špičkový marketing.
view counter

Čas na sázení křenu

view counter

K pěstování křenu musíme zvolit pozemek s hlinitě-písčitou, humózní, nepříliš vlhkou zeminou, v níž se vyvinou pěkné silné kořeny. Křen se sází v polovině dubna až do začátku května. Sazeničky připravíme z křenových kořenů asi jako malíček silných, v délce 30 až 35 centimetrů. Nacházejí-li se na těchto řízcích postranní kořínky, musíme je měkkým hadříkem otřít, aby se v zemi nevytvořila kořenová spleť, nýbrž aby narostly jen pěkné hladké a silné kořeny.


Sazenice či řízky vysazujeme na vzdálenost čtyřicet centimetrů, a to šikmo do země buď do děr udělaných sázecím kolíkem nebo pomocí motyky naděláme rýhy asi 6 až 8 centimetrů hluboké. Tam, kde přijde spodní konec kořínku, musí být rýha dvakrát tak hluboká, než-li tam, kam přijde vrchní konec k uložení.

Přes léto musíme křen často okopávat a plít. V červenci nebo v srpnu sazenice opatrně odkryjeme, kořen málo nadzvedneme a vlněným hadříkem všechny postranní kořínky z hlavního kořenu otřeme. Nesmíme však poškodit kořeny, které se vytvořily na spodku řízku, neboť ty slouží k výživě celé rostliny a příštím rokem zase jako řízky k množení. Je důležité, aby veškeré kořínky vzniklé po straně sazenice byly odstraněny, neboť každý zbylý kořínek zesílí a hlavnímu kořenu odejme sílu. Po otření postranních kořínků zahrneme sazenice zeminou jako dříve.
(ryp)


DODATEK
Křen se může sklízet koncem října, neboť kořeny jsou již pěkně urostlé. Ale jen tolik, kolik ho potřebujeme. Ostatní ponecháme na záhoně do příštího upotřebení.