ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Čemeřice v zimním období

view counter

K oblíbeným trvalkám, které se stanou na záhonku nepřehlédnutelné, patří čemeřice. Pochází z východní Asie a jižní Evropy z Apenin a Alp, kde roste planě. Narazit na ni můžeme také v podhorských oblastech Slovenska.

Někdy bývá označována za královnu zimních zahrad. Může za to nejen mnoho pěkných druhů, ale také obrovské množství barevných variací. To, co na čemeřicích obdivujeme, jsou zajímavě tvarované kališní lístky. Bývají velmi často zelené, bílé, růžové, fialové, ale i žluté nebo dvoubarevné. Po odkvětu se vyvíjejí poměrně velké, tuhé listy, které mají rovněž dekorativní charakter.

 

Kam s ní?

Čemeřice jsou vděčné a nenáročné trvalky, jenž dorůstají výšky patnáct až šedesát centimetrů. V humózní, propustné půdě bohatě pokvetou. Mrazuvzdorným kráskám vyhovuje polostinné stanoviště, například pod korunami listnatých stromů či keřů, které nabízí dostatek vlhkosti. Nejznámějším a nejpěstovanějším druhem je čemeřice černá, jež vykvétá od konce prosince krásně bílými květy. Čemeřice nachová má květy vně purpurové, uvnitř zelenofialové. Kvete až koncem února a v březnu. Květů v různých barvách od bílé přes růžovou až po temně purpurovou se můžeme dočkat od čemeřice zahradní.

 

Jedovatá kráska

Když si koupíme sazenici v zahradnictví, musíme rostlině poskytnout dostatek času na to, aby se rozrostla. Kvést bude nejspíš až po dvou až třech letech. Čemeřice je možné poměrně snadno rychlit. Na konci podzimu rostliny vyryjeme a zasadíme do větších květináčů. Po zakořenění odstraníme listy a květináče umístíme na chladné a tmavé místo. Ideální je teplota kolem 7 °C. Přibližně měsíc před obdobím, kdy si přejeme, aby rostliny vykvetly, je umístíme na světlé a teplé místo. Avšak pozor, čemeřice je prudce jedovatá, proto s ní manipulujeme pouze v ochranných rukavicích.

Podle lidových tradic dokáží květy čemeřice předpovídat počasí. Otevřené puky znamenají pěkně, naopak zavřené podmračené.

(map)

 

DODATEK
Poupata čemeřice se začínají tvořit již od podzimu pod sněhem. Květy se objevují už od prosince do května v závislosti na druzích.