ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Červená rtuť: pekelná substance?

Celá desetiletí byly tajné laboratoře v bývalém Sovětském svazu obestřeny tajemstvím. Jedním z největších moderních mýtů je údajná existence záhadné červené rtuti. V poslední době se opět spekuluje o tom, zda se kdesi na Sibiři vyráběla. Podařilo se nám do problému nahlédnout prostřednictvím zajímavého svědka!

view counter

Náš vyprávěč, říkejme mu třeba Antonín, sloužil kdysi v armádě, svého času studoval v Sovětském svazu. A právě od zdejších spolužáků, jinak skoupých na slovo a obezřetných, zaslechl o záhadné substanci jménem červená rtuť. S opravdovou rtutí prý neměla nic společného, šlo pouze o krycí název. „Je logické, že taková věc v rukou teroristů může způsobit obrovskou tragédii,“ říkal. Údajně se mělo jednat o moderní želatinu, polymer s příměsí antimonu, rtuti a dalšího prvku. Výzkumy úspěšně probíhaly v Krasnojarské oblasti, želatina se kultivovala v jaderných zářičích. Celý proces prý znalo jen několik vyvolenců, ti nesměli ani na hodinu vycestovat ze země a navíc byli permanentně sledováni. Dnes už nejde o nic tajného, protože špioni vše vyzradili Západu.

Červená rtuť je mediálním magnetem už padesát let, aniž ji někdo spatřil. Odborníci tvrdí, že „zázračná“ substance neexistuje, že je to nesmysl. Při výrobě prý musí dojít k dislokaci elektronů antimonu a rtuti, jenže dislokované elektrony hned inklinují k „návratu“, substance by byla neudržitelná a tím i nepoužitelná. K čemu by taková rtuť byla dobrá? Především by zjednodušila výrobu atomových a termojaderných zbraní. V případě atomových zbraní musí řetězová reakce probíhat neuvěřitelně rychle, jinak dojde pouze k tepelnému výbuchu a zamoření okolí, do reakce je totiž vtažena jen část radioaktivního materiálu. Červená rtuť by byla dobrým prostředníkem, v bombě by umožnila výtečné a superrychlé odpálení, stoprocentní reakci, navíc by stačilo malé množství výbušniny.
Světová média se horečně přou i po padesáti letech: Je červená rtuť jen propagandou, trikem – nebo opravdu existuje? A pokud ano, co to vlastně je?
(nov)