ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Choroby muškátů

view counter

Pořídili jste si na balkon pnoucí muškáty, ale do pestrých bohatých kaskád, které vidíte u sousedů, mají hodně daleko? Možná jste při jejich pěstování někde udělali chybu. Co byste měli vědět, aby vám tradiční balkonové květiny přinášely radost:

 • Muškáty je třeba zalévat pravidelně, ale vyplatí se je nechat před další zálivkou mírně proschnout.
   
 • Květiny našich prababiček nesnášejí nadbytek vody, proto musí být zasazeny do nádoby, která jim umožní průběžný odtok nadbytečné vody, a to jak závlahové, tak dešťové.
   
 • Muškáty se bez vody nějaký čas obejdou, ale při velkém suchu jim žloutnou listy a budou málo kvést.
   
 • Nejlepším stanovištěm je místo, kde na ně nebude pršet. Nadměrná vlhkost může způsobit šíření chorob na listech.
   
 • Muškáty pravidelně hnojíme roztokem kvalitního hnojiva pro kvetoucí balkonové rostliny jednou týdně nebo každý druhý týden podle návodu výrobce hnojiva.
   
 • Pokud se na listech objeví korkovitost, což se může stát u převislých muškátů, příčinou je nadbytek vody v půdě nebo vysoká vlhkost vzduchu. Postižené rostliny často zaostávají v růstu a slabě kvetou.
   
 • Bakteriální hniloba a vadnutí patří k nejzávažnějším chorobám muškátů. Nejdříve se projeví na starších listech ve formě drobných olejovitých či průsvitných skvrn, které se postupně zvětšují. Listy postupně odumírají a v takovém případě je lepší rostlinu zlikvidovat.
   
 • Na muškátech páskatých se na rubu listů se objevují žluté drobné skvrny, které se rychle zvětšují, žloutnou a později hnědnou. Při silnějším napadení listy zasychají a opadávají. Silně napadené rostliny je lépe zlikvidovat, u méně zasažených rostlin je možné použít chemický přípravek.

(es)

 

DODATEK
Jestliže jsou květy muškátů deformované, kroutí se, může to být známka výskytu mšice muškátové. Ta saje na listech, ale i stoncích, mladých výhonech pelargonií. Mšice mohou přenášet i virové choroby, proto je nezbytné ošetři hlízy účinným chemickým postřikem.
 

 

...Telefonujte nejlevněji na českém trhu...