ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Chytré rady do každé domácnosti

 

view counter

Vál jako nový
Vál čistíme jen pískem. Zborcený namočíme do vody, položíme na rovnou plochu a zatížíme.

Rychle sloupnutá rajčata
Pokud vaříme jídlo ze syrových rajčat, je vhodné zbavit je předem slupky. To se rychle podaří, když rajče ponoříme asi na tři sekundy do vařící vody a ihned je oloupeme.

Sklizeň zeleniny
Zeleninu sklízíme večer, kdy má nejvíc výživných látek. Výjimkou jsou pouze hrách a fazole. Při vaření podrží zelenina barvu, když se přidá trošku jedlé sody.

Skvělá volská oka
Aby se vám volská oka nepřipekla k pánvi, zkuste do tuku nasypat hrubou sůl. Na zrnitém podkladu budou vajíčka lépe klouzat a bez problémů je přendáte na talíř.

Aby dort vydržel
Máslový krém, který je součástí nejrůznějších dortů a dezertů, vydrží déle, jestliže do máslové náplně přidáme trochu koňaku nebo jiného alkoholu.

Okna jako zrcadlo
Velmi znečištěná okna umyjeme octovou vodou se solí. Teplý ocet rozpouští barvu z okenních tabulí. Víte, že naše prababičky myly okna oloupaným a čistě umytým bramborem? Na kolečka rozkrájeným se vydrhne nečistota ze skla, pak se tabule omyjí a vyleští suchým hadrem.

Zdravá zelenina
Zeleninu dáváme vařit do vroucí vody. Vody k vaření postačí jen tolik, aby zeleninu pokryla. Nevaříme ji prudce, ale jen na mírném plameni. Jinak se na povrchu rozvaří a uvnitř zůstane syrová. Zeleninu podáváme nejlépe teplou, abychom uchovali její vůni, chuť a výživné hodnoty.

Kaše všechno zachrání
Uvařili jste příliš řídkou polévku? Nevadí. Zkuste do ní zamíchat trochu instantní bramborové kaše. Polévku dobře zahustí a zůstane chuťově neutrální.
(es)