Chytrý špičkový marketing.
view counter

Cigarety a hojení ran

  • Databáze informací:
view counter

Dnes už není problém nechat si třeba odstranit váčky pod očima nebo vyspravit velký nos, zrovna tak jako zvětšit nebo zmenšit ženská ňadra. Pokud se ovšem chystáte nechat si vylepšit vzhled plastickou operací a kouříte, pak se připravte na to, že se vám možná jizvy nebudou hojit tak rychle jako nekuřákům. Jak totiž uvádějí němečtí odborníci, kouření cigaret způsobuje, že se rány při plastických operacích hojí pomaleji.

Embed from Getty Images

Proto by se měli kuřáci čtyři týdny před a čtyři týdny po operaci vzdát cigaret. Nikotin, oxid uhličitý i další škodliviny, které při kouření tabáku vznikají, narušují hojení a mohou vést i k pooperačním komplikacím. Riziko je zvláště akutní, pokud chirurg musí provádět dlouhé řezy v kůži nebo tkáni, jako například při operacích břicha.

Kouření nepředstavuje pouze omezující faktor při hojení ran, ale též potenciální nebezpečí v podobě rakoviny plic i postižení kardiovaskulárního systému. Dnes u nás nekouří pouze jen muži, ale čím dál více rovněž i mladé ženy. Přestože jsou veřejně notoricky známá veškerá rizika spojená s kouřením, stále velkému množství kuřáků cigarety chutnají. Je třeba si uvědomit, že cigarety patří k návykovým látkám.

Ti, kteří po letech přestali kouřit, označují samotné odnaučování se od nikotinu jako těžké, ale podle nich si člověk musí v první řadě zmobilizovat vlastní vůli, která je klíčová. Bez osobního rozhodnutí přestat kouřit nejde.

(kov)