Chytrý špičkový marketing.
view counter

Co jíst při chudokrevnosti

view counter
Embed from Getty Images

Chudokrevnost neboli anemie je chorobný stav, při němž je snížen celkový počet červených krvinek. Nejběžnější příčinou chudokrevnosti je nedostatek železa, ale i dalších látek, které se významně podílejí na tvorbě krve - vitaminu B 12, kyseliny listové a bílkovin. Mírná chudokrevnost se projevuje únavou, sníženou výkonností a celkovou slabostí, těžší formu provází bledost, zvýšená tepová frekvence, bušení srdce, hučení v uších, závratě, dušnost a bolesti v dolních končetinách. Ke skupinám nejvíce ohroženým chudokrevností z nedostatku železa patří vegetariáni, malé děti, osoby se zvýšenou krevní ztrátou, ale také senioři vlivem jednotvárného jídelníčku, který neobsahuje všechny potřebné živiny a cenné látky.

Některé další formy chudokrevnosti se mohou vyskytovat u těhotných a kojících žen, alkoholiků a kuřáků. Chudokrevnost může postihnout i nemocné rakovinou, revmatoidní artritidou či jinými chorobami.

Chudokrevnost vyžaduje zvýšenou starostlivost o to, co jíme. Příliš jednostranná, nedostatečná a málo pestrá strava složená především z pečiva z bílé mouky, cukru, sladkostí a mléčných výrobků neobsahuje téměř žádné železo, což zvyšuje riziko vzniku chudokrevnosti. Špenát, reveň, fazole, čokoláda, mandle, většina ořechů, kakao a čaj obsahují kyselinu šťavelovou, která mění železo v nerozpustnou formu a zabraňuje jeho vstřebávání. Vstřebatelnost železa je snížena i přítomností fytátů z obilnin a sójových produktů.

Tanin v černém čaji a kofein v kávě či coca-cole brání vstřebávání železa, nezbytné je výrazně omezit i alkohol. Pokud je chudokrevnost způsobena nedostatkem železa, je třeba vzít na vědomí, že tělo vstřebá nejvíce železa do dvou hodin po procitnutí. Vstřebávání v odpoledních a večerních hodinách je prakticky nulové.

(jam)