Chytrý špičkový marketing.
view counter

Co nejíst - Když vám hrozí infarkt myokardu

view counter

Infarkt myokardu je postrachem moderní doby. Zdravé tepny jsou nezbytnou podmínkou správné funkce všech tělesných orgánů a infarkt nastane, pokud dojde k ucpání některé srdeční tepny. Mezi rizikové faktory patří především zvýšená hladina cholesterolu, vysoký krevní tlak, cukrovka, nezdravá strava, kouření, nadváha, nedostatek pohybu a stres. K většině infarktů dochází během několika hodin po probuzení.

Na srdečních chorobách se často podílí dědičnost, pokud srdeční infarkt prodělal blízký příbuzný ve věku do padesáti let, riziko onemocnění se zhruba desetkrát zvětšuje. Na začátku 20. století byl infarkt raritou. Dnes je v rozvinutých zemích velmi častou chorobou a příčinou smrti. Tato situace souvisí nepochybně s naším životním stylem a způsobem stravování. Přijímáme hlavně potraviny, které v těle způsobují kyselou reakci a kvašení. Tělo se dostává do stavu trvalého překyselení a to je příčinou vzniku nejrůznějších chorob včetně infarktu myokardu. Nejnovější výzkumy potvrzují, že nadbytečná konzumace masa, zejména hovězího a zvěřiny a vnitřností škodí srdci, neboť zvyšuje příjem železa, které může vést k srdečním onemocněním. Potravinové doplňky obsahující železo bvchom měli brát jen pod dohledem lékaře.

V jídelníčku nemocných by mělo být co nejméně uzenin, tučných sýrů a mléčných výrobků. Nepřehánějte konzumaci másla, ale zároveň omezte spotřebu margarínů, které obsahem transmastných kyselin mohou riziko infarktu zvyšovat.
Snažte se snížit příjem cukru, čokolády, sladkostí všeho druhu a sladkých nápojů, neboť negativně působí na srdce. Je nepochybné, že konzumace soli je výrazným rizikovým faktorem pro nemoci srdce a cév včetně infarktu. Průměrná dávka soli ve stravě několikanásobně překračuje fyziologickou potřebu. Již nepatrné snížení soli v jídelníčku nemocného má velký dopad na zdraví i v rámci prevence srdečních chorob. Výrazně ve stravě omezte uzené maso a ryby, sýry, konzervované potraviny, hotové omáčky, instantní polévky, jídla rychlého občerstvení, sójové a orientální omáčky, polévkové koření, chipsy, slané tyčinky a další solené pochoutky.
(žuk)

 

DODATEK
Ženy v reprodukčním věku jsou vůči infarktům a nemocem srdce odolnější, za což může pohlavní hormon estrogen, který jim poskytuje určitou ochranu. Po přechodu však hladina tohoto hormonu výrazně klesá, takže se stávají k chorobě stejně náchylné jako muži.