ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Co říká obvod pasu o zdraví

  • Databáze informací:

view counter

Víte, kolik měříte kolem pasu? Pokud se jeho obvod pohybuje kolem ideálních šedesáti centimetrů, nemusíte se nijak znepokojovat - o chorobách způsobených tukem nemůže být ani řeč. U většiny žen se pohybuje v rozpětí od šestašedesáti do sedmdesáti centimetrů. I tato hodnota je považována lékaři za přijatelnou normu. Ovšem s každým dalším centimetrem v pase, kdy jsou nahromaděné tukové zásoby nepřehlédnutelné, riziko vzniku nejrůznějších civilizačních chorob povážlivě roste.

Podle odborníků rychleji stoupá hladina škodlivého cholesterolu, který je spouštěčem srdečně cévních problémů. Obvod pasu, který se u žen pohybuje kolem osmdesáti centimetrů, by měl být signálem pro změnu životního stylu. Mírná obezita prokazatelně vede k vysokému krevnímu tlaku, k riziku onemocnění cukrovkou, problémům se srdcem a cévami.

Pas nad osmdesát jeden centimetr u žen a devadesát čtyři centimetry u mužů představuje zvýšené riziko pro zdraví. Nadváha je nejen estetický problém, ale také zkracuje délku života. U lidí, kteří mají v pase víc než polovinu výšky, narůstá pravděpodobnost, že odejdou z tohoto světa předčasně.
(es)