Chytrý špičkový marketing.
view counter

Dobrá kuchyně - sýrové pokrmy

view counter

Často se nám stane, že neupotřebíme všechen sýr, který jsme koupili. Tvrdý sýr můžeme nastrouhat na jemném struhadle a sypeme jím makaróny, špagety, rizota a podobně nebo jej nastrouháme na hrubém struhadle a vkládáme do polévek. Ze sýru můžeme připravit velmi jednoduché, a přitom výtečné pokrmy.

Sýrové nohy
150 g tvrdého sýra, 1 vejce, hrubá mouka, na špičku nože kypřícího prášku do pečiva, sůl
Na jemném struhadle nastrouháme sýr, přidáme vejce, trochu hrubé mouky, kypřící prášek do pečiva a osolíme. Uděláme těstíčko, lžičkou namočenou ve vodě vykrajujeme noky a zaváříme je do vroucího vývaru. Necháme povařit asi 5 minut a podáváme.

Sýrové placičky
Na 8 placiček potřebujeme 100 g tvrdého sýra, 2 vejce, strouhanku, sůl, olej.
Sýr nastrouháme na jemném struhadle, přidáme žloutky, trochu strouhanky, osolíme, promícháme a nakonec lehce vmícháme ušlehaný sníh z bílků. Na pánvičku vkládáme do rozehřátého oleje lžíci kopečky, které rozetřeme na placičky a po obou stranách opečeme. Podáváme horké s bramborem nebo chlebem.

Sýrové topinky
Na 8 topinek potřebujeme 100 g zbylého tvrdého sýra, 6 vajec, 2 stroužky česneku, sůl, chlebíčkovou veku nebo rohlíky, olej.
Tvrdý sýr nastrouháme na jemném struhadle, vmícháme do ušlehaných vajec, přidáme utřený nebo prolisovaný česnek, osolíme a promícháme. Naneseme na krajíčky chlebíčkové veky nebo rohlíku a potřenou stranou vkládáme do rozehřátého oleje. Necháme zrůžovět, obrátíme a opečeme po druhé straně. Podáváme horké k čaji.

Sýrová pomazánka
100 g zbylého tvrdého sýra nebo ztvrdlého taveného sýra, 5 lžic mléka, plnotučná hořčice, 1 sladkokyselá okurka, 1 cibule, 1 kapie, 50 g měkkého salámu, pažitka, sladká mletá paprika, kečup
Sýr nastrouháme, podlijeme mlékem a za stálého míchání necháme na mírné ohni dohladka rozpustit. Je-li třeba, přidáme ještě mléko. Potom přidáme trochu hořčice, nakrájenou okurku, jemně pokrájenou cibuli, kapii, jemně pokrájený měkký salám, nasekanou pažitku, přisypeme trochu sladké papriky, přidáme kečup a případně další přísady podle vlastní volby. Promícháme a použijeme jako majonézu, pomazánku nebo teplou omáčku k masu.
(nech)