ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Dokážou vrátit lidem vzpomínky?

  • Databáze informací:
view counter

Alzheimerova choroba je neurodegenerativní onemocnění mozku, při kterém dochází k postupné demenci. Odborníci se domnívali, že ztráta paměti je u pacientů s tímto onemocněním trvalá. Ale vzpomínky podle všeho definitivně nezmizí. Naznačil to experiment kolumbijských lékařů, kteří dokázali myším s Alzheimerem vzpomínky vrátit. Jak? Pomocí laseru, kterým stimulovali neurony v těch částech mozku, kde se vzpomínky ukládají.

Vědci využili geneticky upravené laboratorní myšky, jejichž mozkové buňky světélkují žlutě, jsou-li aktivovány při ukládání vzpomínek, a naopak světélkují červeně, když jsou vzpomínky vyvolávány. Vědci si vyrobili dva typy těchto myší. Polovina byla zdravá, druhá půlka myší ale byla navíc upravená tak, aby ji postihla obdoba Alzheimerovy choroby (takové myši se běžně používají ke studiu této obávané nemoci). Myši byly zároveň ještě pozměněny tak, aby jejich neurony reagovaly na laserový paprsek.

Badatelé nejprve všechny připravené myši naučili, že když ucítí vůni citronu, dostanou vzápětí elektrický šok. Za týden pak zkoušeli, jak dobře si myši souvislost mezi vůní a nepříjemným prožitkem pamatují. Myši s Alzheimerem si to pamatovaly méně a pohled do jejich mozků ukázal, že jim červeně světélkují jiné buňky, než by měly. Pak experti použili postupy optogenetiky a modrým laserem posvítili na upravené nervové buňky, které světélkovaly žlutě a označovaly uložené vzpomínky. Po stimulaci laserem si myši s Alzheimerem spojitost vybavily. Tento postup však nelze využít u lidí, naše mozkové buňky nereagují potřebným způsobem na laserový paprsek. Ovšem to, že odborníci zjistili, že Alzheimer vzpomínky neničí, povede ke snaze vyvinout nové postupy, které by nemocným usnadnily život.
(šál)