ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Dozvíme se neobyčejné rybě více?

view counter

Měsíčník svítivý (Mola mola) je velká ryba žijící ve vodách Atlantského, Tichého a Indického oceánu. Její stavy se stále snižují, proto je do oblastí jejího hojného výskytu veřejnosti zakázaný vstup.

Od ostatních ryb se liší zploštělým tělem, jež je dozadu vyklenuté a zakončené řadou přívěsků, které představují jakýsi druh ocasní ploutve. Gigantická Mola je nejtěžší ze všech kostnatých ryb. Může měřit až 4,3 metru na délku a tři metry na šířku. Hmotnost některých jedinců činí až 2 300 kg. Žije v hloubce 30 až 480 metrů. Občas vyplouvá k hladině, kde se nechává očistit jinými rybami. Mola se živí planktonem, měkkýši, medúzami, korýši a menšími rybami. Nemá šupiny, kůže je ale extrémně silná a pružná. Měsíčník je velmi plachý a v menších hloubkách je možné ho spatřit v místech, která se svažují do velkých hloubek.

Původně byla tato ryba uctívána a domorodci si dokonce mysleli, že jde o božího posla. O jejím skutečném biologickém životě - o páření, růstu nebo migračních vzorcích toho přírodovědci mnoho nevědí. Proto uvítali, že program výzkumné lodi Exploration Vessel Nautilus, která se před rokem čtyři měsíce plavila v Tichém oceánu, zahrnoval i studium této kostnaté ryby. E. V. Nautilus je 64 metrů dlouhá loď, která plní celosvětovou misi a nemá domovský přístav. V současné době kotví ve Victorii v Britské Kolumbii. Je vybavena dálkově ovládanými podvodními vozidly, mapovacím multibeam systémem (sonarem k rozpoznání mořského dna) a dalšími mapovacími systémy. Všechny tyto přístroje pomáhají badatelům zkoumat neznámé části oceánu až do hloubky 4 000 metrů.

(kýr)