ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Duchovní otcové slavných Marťanů

view counter

Zrození mimozemšťana v literatuře těsně souvisí s vědou konce 19. století, obzvláště s evoluční teorií, s astronomií a s tradicí myšlenky o pluralitě světů,“ napsal v roce 1998 hlavní historik NASA a popularizátor vědy Steven J. Dick ve své knize Live on Other Worlds ( Život v jiných světech). „Tyto vlivy se opakují ve třech tradicích: francouzské, německé a britské, ale ve všech případech s nepopiratelným vlivem imaginativní vědy amerického astronoma Percivala Lowella.“ Hlavními představiteli tří zmíněných tradic byli Julius Verne, Kurd Lasswitz a Herbert Georgie Wells.

Julius Verne se ve svém díle snažil vycházet vždy jen z aktuálních poznatků vědy a ta neměla k dispozici důkazy, které by tohoto mistra dobrodružného románu přesvědčily o existenci mimozemských bytostí. V jeho knihách proto žádné nenajdete. I když se třeba příběhy odehrávají ve vesmíru. Zbylí dva autoři se naproti tomu nerozpakovali mimozemšťany do literatury uvést. Těmi prvními literárně zpracovanými se stali právě Marťané.

V roce 1897 vydal německý filozof a historik Kurd Lasswitz román Auf zwel Planeten (Na dvou planetách). Lasswitzovi Marťané jsou podobní lidem, technicky a kulturně jsou však mnohem výše. Na Zemi je přivádí zvědavost. Jejich utajenou kolonií na severní točně zcela náhodou objeví němečtí vzduchoplavci. Marťané umožní pozemšťanům navštívit Mars a obdivovat tamní civilizaci. Vztahy obou ras se přesto stále zhoršují, až Marťané vyhlásí nad částí Země protektorát. Vypukne válka, v níž je Mars poražen. Nastane mír. Komunikace mezi civilizacemi je však omezena na pouhé světelné signály. Hned první román o Marťanech je jasným varováním.

Ve stejné době vycházelo v Anglii na pokračování první vydání jiného klasického díla rané science-fiction-The War of the Worlds (Válka světů) Herberta Georgie Wellse,) které se své knižní podoby dočkalo v roce 1898. Wellsovi Marťané jsou krutá stvoření, která při své invazi na Zemi zabíjejí a ničí všechno, nač jen narazí. Mají obrovské oči, zobákovitá slintající ústa, chapadla a slizkou pokožku. Komunikují telepaticky, jsou bezpohlavní a množí se vegetativně. Aby se mohli pohybovat v pozemském prostředí s vyšší gravitací, používají kráčející stroje. Lidstvo nakonec před vetřelci zachrání obyčejné pozemské bakterie, které všechny Marťany zahubí. Geniální a značně pravděpodobné řešení.
(nag)

 


 

...Telefonujte nejlevněji na českém trhu...