Chytrý špičkový marketing.
view counter

Fakt, nebo blud? Co (ne)víte o svém mazlíčkovi

view counter

Myslíte si, že o svém domácím miláčkovi víte všechno? Vžité „moudrosti“ mohou zavádět.

1. Předením dává kočka najevo, že je spokojená. Omyl. Kočka může příst, i když je nemocná a dokonce i před smrtí. Předení podněcuje tvorbu endorfinů (hormonu štěstí). To může znamenat, že se zvíře snaží zbavit tímto způsobem stresu.

2. Fenky jsou mírnější než psi. Pravda. Samice mají mírnější povahu a jsou také poslušnější než samci. Rázný a dominantní charakter samců znesnadňuje jejich výcvik.

3. Když si zvíře líže ránu, urychlí to její hojení. Omyl. Kočky a psi se olizují reflexivně, aby se zbavili nečistot v ráně. Jejich sliny však nemají léčivý účinek. Právě naopak. Obsahují bakterie, které mohou způsobit sekundární infekci, zpomalit zajizvení nebo vyvolat záněty.

4. Kočka vždycky dopadne na všechny čtyři. Omyl. Při pádu se kočka rychle otočí (roztáhne tlapky a nahrbí hřbet), aby si vytvořila příznivé podmínky pro dopad. Nemusí však mít na otočku vždy dost času a může se vážně zranit.

5. Kastrovaný králík je pokojnější. Pravda. Tento bezpečný úkon zmírní jeho frustraci a agresivitu. Ve výsledku to například znamená, že někteří samci už nemají tak silnou potřebu vyznačovat si po celém bytě močí své území.
(ksa)