Chytrý špičkový marketing.
view counter

Golem záchranné služby

view counter

Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy (ZZSHMP) má již desátým rokem unikátní „sanitku“ s názvem GOLEM. Je to v podstatě kamion určený pro případy hromadných neštěstí. V České republice je jediný svého druhu a ani ve světě nemá tento český vynález obdoby. V plně soběstačném rozkládacím návěsovém modulu je uloženo větší množství potřebného vybavení pro účinný zásah záchranné služby v místě hromadného neštěstí. Dále se v něm nachází třídící pracoviště, ošetřovna, konferenční místnost pro složky IZS a také mobilní řídící dispečink. K vybavení patří rovněž zásoby vody, kyslíku, zdroje světla a tepla. Součástí interiéru jsou dále toalety a sprchový kout. Modul zastane práci šestnácti sanitek.


Operační středisko sídlí na střeše

Na střeše vozu se nachází prosklené operační středisko, které je vybaveno pro práci dvou operátorek. Odtud má vedoucí zásahu vizuální přehled o situaci, ale také může díky komunikační technice sledovat stav volných míst v okolních nemocnicích a hlášení hasičů či policie.

Záchranářský modul v podobě kamionu GOLEM byl vyvinut ZZSHMP a firmou KOV Vsetín, která je výrobcem. Cena se pohybuje kolem 17, 5 milionu korun a realizace projektu trvala necelý rok.

Rozměry: Provozní hmotnost činí 25 900 kg. V přepravním stavu je modul dlouhý přes čtrnáct metrů a šířka přesahuje dva a půl metru. V případě rozložení činí celková délka téměř šestnáct a půl metru a šířka skoro deset metrů. Osvětlovací vrchol ční do výše devět a půl metru.

Karel Kýr