ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Internetové podvody - Jak se před nimi chránit?


view counter

Je velmi smutnou skutečností, že internetové podvody jsou na denním pořádku. Množství internetových hrozeb je alarmující, v důsledku toho vznikají uživatelům velké škody. Počet virových útoků se stále zvyšuje. Jak to podvodníci dělají?

K mnoha podvodům dochází prostřednictvím e-mailů. Tato technika se nazývá phishing-rybaření. Podobně jako se ryba chytá na návnadu, účelem takového e-mailu je nalákat adresáta, aby na věrohodně vypadající, ale falešné webové stránce uvedl své heslo, číslo kreditní karty, nebo bankovní údaje. Některé phishingové e-maily mohou dosáhnout svého cíle, i když žádné údaje nevyplníte. Už samotné otevření e-mailu může spustit instalaci špionážního softwaru. Takový program umí sledovat, co na počítači děláte. Některé zaznamenávají každou stisknutou klávesu, aby tak odhalily vaše heslo a osobní údaje. Jiné vás zase přesměrují na podvodnou webovou stránku. Je vůbec možné se takovým útokům bránit?


Co můžete udělat?

Dávejte si velký pozor na e-maily, které obsahují podezřelé odkazy. Další místa, kde se podvodníci snaží získat citlivé údaje, jsou diskuzní fóra, pornografické stránky, webové stránky nabízející software z neznámého zdroje a sociální sítě. Abyste se nestali obětí internetového podvodu, možná se vám budou hodit následující doporučení:

  • Ujistěte se, že máte zapnutou techniku na ochranu proti útokům ze sítě a že se váš operační systém, aplikace a antivirový program pravidelně aktualizují.

  • Pravidelně si zálohujte soubory a tyto kopie uchovávejte v bezpečí.

  • Používejte zdravý rozum, pokud jde o informace na internetu, nebuďte příliš důvěřiví.

  • Nebuďte ani hamižní, dávejte si pozor na nabídky zboží zdarma, může se jednat o návnadu.

  • Mějte se na pozoru před nevyžádanými e-maily.

  • Čas od času hesla, která na internetu používáte, změňte. Nepoužívejte stejná hesla na různých účtech.

  • Bankovní údaje uvádějte pouze na seriózních místech a zabezpečených webových stránkách.

  • Zkontrolujte si, zda adresu webové stránky zadáváte přesně, zvláště pokud jde o nějakou finanční instituci. Stačí jeden překlep a můžete se dostat na podvodnou webovou stránku.

  • K odesílání citlivých údajů, jako jsou čísla kreditních karet, používejte stránky se šifrovaným přenosem dat. Odhlaste se, jakmile práci dokončíte.

  • Pečlivě a často kontrolujte finanční transakce na výpisech ze svého účtu a kreditních karet. Jakmile zjistíte nějakou neznámou transakci, okamžitě kontaktujte příslušný finanční ústav.

(res)