Chytrý špičkový marketing.
view counter

Jak množit fikus

  • Databáze informací:

view counter

Mezi stále zelenými pokojovými květinami zaujímá přední místo gumovník, který všeobecně nazýváme fikusem. Jeho krásné, veliké kožnaté listy zdobí interiér po celý rok. Hlavní podmínkou jeho působivého bezvadného vzrůstu je dostatek světla, živin v půdě a pravidelná zálivka.

K tomu, aby dobře prospíval, potřebuje vhodnou půdu, nejlépe směs listovky, vřesovky s trochou slínovce ze zdiva. Květináč musí mít dobrý odpad vody, jinak by trpěly kořeny a rostlina by žloutla. Přesazuje se podle potřeby do přiměřeně velkých nádob, nejlépe v červnu až červenci.

Někdy se stává, že fíkus po léta pěkně roste v pokoji, dosáhl již značné výšky, ale pojednou se jeho růst zarazí, spodní listy začnou žloutnout a zakrňují. Tato vada není způsobena špatným ošetřováním, ale nedostatkem světla, které vysoký fíkus od vrchu již nedostává z okna, a proto je vhodné již příliš vysoké rostliny seříznout. Seříznutý fikus pak můžeme pěstovat jako korunkový stromek. Odříznuté části můžeme upotřebit jako řízky k množení, které brzy zakoření.

Množení fikusu se provádí vůbec nejsnadněji řízky, které se nařežou z vrcholků výhonů se třemi až čtyřmi listy, nebo z jednolistových řízků, ale ty zakořeňují hůře. Obyčejné výbojkové řízky se třemi až čtyřmi listy je nejlépe zakořeňovat ve vodě. Zde zakoření rychleji nežli v písku. Je nutno dbát na to, aby spodek řízků byl neustále ve vodě ponořen a voda musí zůstat čistá. Nádoba s řízky se umístí do polostínu na okně, kde asi za čtyři až pět týdnů začnou vyhánět kořínky. Jakmile kořínky dosáhnou asi třech centimetrů, rostlinka se přesadí do malého květináče, ale velmi opatrně, aby se křehké kořínky nepoškodily. Jakmile se ukáží kořínky při okraji květináče, přesadí se do větší nádoby.
(ryp)


DODATEK
Při správném ošetřování roste fikus neobyčejně rychle. Důležité je časté omývání listů vlažnou vodou, aby pokojový prach neucpával póry potřebné k dýchání rostliny. 

...Telefonujte nejlevněji na českém trhu...