Chytrý špičkový marketing.
view counter

Jak na boreliózu

view counter

Lymská borelióza je záludné onemocnění, které způsobuje bakterie spirochéta z rodu Borrelia, přenášená nejčastěji klíštětem. Přenašečem může být ale jakýkoliv savý hmyz. Pokud onemocnění odhalíme v časném stádiu ihned po infikování, uplatňuje se klasická léčba průmyslovými antibiotiky.

Z přírodních prostředků můžeme v rámci první pomoci nasadit lichořeřišnici větší – účinné bylinné širokospektrální antibiotikum. Užíváme nejlépe jako extrakt z plodů 3x denně 20 kapek po dobu 6 týdnů.

Borelióza však často zůstává nepovšimnuta, neboť inkubační doba baktérií se může prodloužit až na několik měsíců, kdy již dochází k různým imunitním komplikacím a vleklým zánětům. Borrelia je parazitická bakterie, která může napadnout libovolné místo v těle, kde následně dochází k rozpadu tkání a infekci. Příbuzný druh bakterie způsobuje syfilitidu, což naznačuje, jak vážné onemocnění může Borrelia vyvolat. Jedná se o celou škálu problémů a symptomů – jako je únava, bolesti svalů a kloubů, bolesti v krku, zánět kloubů, nervů a svalů, bušení srdce, pálení a mravenčení kůže, zvýšená teplota až horečka, zánět mozku nebo mozkových blan, bolesti hlavy, tuhnutí šíje, závratě, trnutí končetin a páteře, zánět očního nervu, poruchy soustředění, špatná orientace v prostoru, pískání v uších, zvětšené uzliny na krku, otoky kloubů, autoimunitní choroby – zejména neuropatie, roztroušená skleróza a revmatoidní artritida. Nemocný je proto často léčen na úplně jiné choroby, případně je dokonce považován za hypochondra.

Úskalím lymské boreliózy je včasná diagnostika, neboť protilátky se v krvi neobjeví dříve než za 6 týdnů. A to již bývá pozdě na účinnou léčbu klasickými antibiotiky. Proto při sebemenším podezření, např. při přisátí klíštěte z rizikové oblasti (jižní Čechy a Českomoravská vrchovina), nasaďte ihned lichořeřišnici (tinkturu se vyplatí mít vždy v cestovní lékárničce). Pokud se objeví typická červená skvrna v místě přisátí klíštěte a chřipkové příznaky, nečekejte a navštivte lékaře. V případě odhalení boreliózy v již rozvinuté nebo chronické fázi je lepší nebojovat s lékaři, kteří problémy z neznalosti bohužel bagatelizují, ale přímo s chorobou.

Při léčbě je třeba trpělivosti a vytrvalosti, počítejte spíše s měsíci než týdny. Ve své léčitelské praxi používám především kombinaci přírodních antibiotik (již zmíněná lichořeřišnice větší a český elixír FUNGILEN) a houbových imunostimulantů. Zvláště u boreliózy v chronických stádiích se mi osvědčil elixír IMUNEX, který obsahuje koncentrované výtažky ze žampionu a houževnatce jedlého (shiitake). Spirochéty nesnášejí teplotu nad 40 stupňů Celsia, takže může napomoci také pravidelná infrasauna. Opatrní ale musí být lidé se srdečními problémy.

Rekonvalescence po borelióze může trvat měsíce až roky. Existuje však účinná posilující bylina ze Sibiře a Dálného východu, zvaná sibiřský ženšen nebo také čertův kořen. Tuto mocnou bylinu znáte ale spíše pod jménem eleuterokok ostnitý. Ideální použití je v kombinaci s dalšími revitalizačními bylinami, např. v podobě elixíru VITADOR.

Co se týče prevence možného infikování nakaženým klíštětem nebo jiným hmyzem, místo chemických repelentů můžete při procházkách přírodou použít na odpuzení nežádoucího hmyzu eukalyptový olej. Nejčastější zdravotní problémy, které uvádějí pacienti s lymskou boreliózou:

• bolesti kloubů (kolena, ramena, kyčle, prsty)
• stěhovavé bolesti v kloubech a kostech
• bolestivá a ztuhlá ramenní šíje, záškuby svalů
• brnění a mravenčení páteře a končetin
• tlaky v hlavě, výpadky paměti a poruchy spánku
• nepřekonatelná únava
• úzkosti a duševní neklid
• pálení a slzení očí

Martin Kolár
bylinář, léčitel