ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Jak nakupovat exotické ovoce

view counter

Exotické ovoce je celoročně součástí zdravého jídelníčku, ale o svátcích neodmyslitelně patří na úhledně prostřený stůl. K čemu se hodí a jak ovoce nakupovat? Vybíráme plody v perfektním stavu, s neporušenou a neotlačenou slupkou. Vždy bychom se měli vyhnout koupi ovoce nahnilého, se známkou plísně, byť za výhodnou cenu, neboť takové ovoce je zdravotně závadné. Nedoporučuje se konzumovat ho ani po vykrojení nahnilé části, neboť toxiny přecházejí i do zdravé části plodu.

Citrusy. Přednost dáváme kvalitním, pevným plodům, které svou velikostí působí těžkým dojmem. U takového ovoce je předpoklad, že bude šťavnaté.

Banány. Vyhneme se kusům s tmavými skvrnami, s poškozenou slupkou, přezrálým. Nikdy je neskladujeme v chladničce, brzy by v ní zčernaly.

Ananas. Pozor na otlačené, seschlé plody, s nahnědlými listy. Pro svůj vzhled zdobí ovocné mísy ve svém původním stavu, ale i oloupaný a nakrájený ananas se hodí do ovocných salátů. Uplatní se při zdobení pečených dortů a zákusků, hodí se do ovocných a zmrzlinových pohárů.

Hrušky. Dáme přednost takovým, které jsou pevné, neotlačené, v dokonalém stavu.
Kamabola. Používá se zejména do ovocných salátů nebo jako ozdoba míchaných salátů. Z ovoce se před konzumací odstraní hnědá žebra a nejedlá semena.

Avokádo. Vybírejte plody bez příliš měkkých míst a tmavých skvrn. Aby ovoce doma změklo, zabalte ho do novin a nechte v místnosti při pokojové teplotě. Při nižších teplotách by mohl plod začít černat. V jídelníčku se uplatňuje spíše jako zelenina, a to v nejrůznějších salátech, pomazánkách a omáčkách.

Litchi. Stačí ho omýt, oloupat, vyjmout pecku. Bílá dužnina je sladká, kořeněná a trochu připomíná hroznové víno. Litchi se hodí do salátů, výborně chutná v kombinaci se sektem.

Granátové jablko. Ke konzumaci se jablko rozkrojí a šťavnatá dužnina spolu se zrníčky se vydlabe lžičkou. Skvěle chutná jako ozdoba zmrzliny.

Physalis. Také se mu říká židovská třešeň. Žlutooranžové plody velikosti třešní mají osvěžující sladkokyselou chuť připomínající pomeranč či ananas. Používá se k přípravě ovocných salátů, dezertů i likérů.
(es)


DODATEK
V zimě je lépe nakupovat ovoce v kamenných obchodech než na tržištích. Exotické plody citlivě reagují na nízké teploty, což se může projevit na jejich kvalitě, zkracuje se tím jejich doba spotřeby.


 

...Telefonujte nejlevněji na českém trhu...