Chytrý špičkový marketing.
view counter

Jak vyjít s málem

view counter

Myslíte si, že s penězi vycházejí lépe ženy nebo muži? Hospodařit s málem vždy patřilo spíš k ženským ctnostem. Ve většině domácností drží kasu ženy, ale rozhodně neplatí, že kdo víc vydělává, ten o penězích v rodině také rozhoduje. Za co nejvíce vydáváme své peníze? Pro čtyřicet procent domácností tvoří největší položku výdaje na bydlení, jako jsou hypotéka a nájem. Pro pětatřicet procent Čechů představují největší výdajovou položku potraviny, pro dvacet procent rodin jsou nejpodstatnější položkou rozpočtu náklady na energie. Kdo má k dispozici jen malou sumu, musí umět velmi dobře počítat. Nabízíme několik tipů, jak správně hospodařit:

Nákupy. Zakažte si víkendové nákupy. Pokud zavítáte do obchodního centra jen proto, že se nudíte, z nudy, chcete nějak strávit volný čas, můžete se spolehnout na to, že snadno podlehnete zboží v regále a utratíte za hlouposti. Nikdy nekupujte oblečení jen proto, že se vám líbí. Snažte si vytvořit skladebný šatník a postupně ho doplňujte. Pokud si nejste jistí tím, že to, co koupíte, se bude k vašemu oblečení, které máte doma ve skříni, hodit, raději za něj neutrácejte. Sledujte slevové akce, můžete tím hodně ušetřit, zvláště když jde o potraviny. Do obchodu nikdy nechoďte hladoví, jinak utratíte mnohem víc, než jste zamýšleli. Nakupovat choďte raději se seznamem věcí a v obchodě se ho striktně držte.

Energie. I při umývání nádobí můžete ušetřit. A to v případě, že špinavé hrnce nebudete mýt pod tekoucí vodou, ale napustíte si ji do dřezu. Při praní v automatické pračce využívejte kratší prací programy. Snížením teploty ze 60 stupňů na 40 stupňů Celsia můžete ušetřit až čtvrtinu vynaložené energie. Jste zvyklí rozmrazovat potraviny v mikrovlnné troubě? V takovém případě spotřebujete zbytečně velké množství elektrické energie. Během vaření nenechávejte hrnce bez pokličky. Náklady za energii tak můžete snížit až o polovinu. I při žehlení prádla můžete ušetřit. Dříve, než začnete, si svršky nejdříve roztřiďte podle stupně teploty, na kterou je žehličku zapotřebí nastavit. Jemné prádlo si nechte až nakonec. Vyžehlíte je zbytkovým teplem, které z žehličky dlouho sálá, i když ji vypnete. Naučte se vytahovat elektrické spotřebiče ze zásuvky. Pokud je necháte v režimu spánku, odčerpávají energii ze zásuvky.

Hospodárně s penězi. Jste zvyklí vybírat si hotovost u přepážky v bance? Takové peníze vás přijdou velmi draze, neboť za každou operaci zaplatíte poměrně vysoký manipulační poplatek. Platíte za balíček bankovních služeb příliš velkou částku? Přejděte k takové bankovní instituci, která poskytuje vedení běžného účtu zdarma. Snažte se vybírat peníze pouze z bankomatu své banky. Pokud využijete služeb konkurence, bude výběr o něco dražší. Na opakované platby si zřiďte trvalý příkaz, ale ani jednorázový z vaší peněženky nevytáhne moc peněz.
(ruch)

 

RADA SPIRITU
Víte, jak nakupovat ovoce a zeleninu, abyste ušetřili? Banány kupujte v zimě, jablka na podzim, rajčata v létě. Řiďte se podle toho, co v té které sezoně právě uzrává. Mimo sezónu se zaměřte na zmražené produkty. Mají stejně vitaminů, ale vyjdou vás laciněji.