ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Jak využít křen?

view counter

Paní Svatava O. píše: „Zasadila jsem si letos na zahrádce křen a mám ho opravdu hodně. Vím, že je doporučován při chřipce. Má i nějaké další využití?“

Na léčivé účinky křenu jsme se zeptali ruské lékařky Taťány Kozlové, která se léta zabývá přírodní medicínou a alternativními způsoby léčby. Co nám o křenu řekla?

„Křen obecný je ceněný pro dužnatý a rozvětvený kořen, který obsahuje éterický olej. Z nastrouhaného křene vytéká olej hořčičný, v němž je obsaženo velké množství kyseliny askorbové (vitamin C) a dále karoten a minerální soli. Obsahuje též vodu, dusíkaté látky, celulózu, fytoncidy, sacharidy a enzymy (aspargin, arginin, glutamin a sinigrin), které dodávají křenu ostrou chuť a pronikavou vůni. Díky obsahu diozinu má šťáva z čerstvého kořene výrazné antibakteriální účinky.

Armádní lékaři kdysi touto šťávou dezinfikovali zraněným vojákům rány. Z kořene křenu se připravují extrakty pro zlepšení chuti k jídlu, posílení vylučování střevních sekretů a pro zlepšení odtoku žluči z jaterních vývodů a žlučníku. Křen je doporučován i při otocích a vodnatelnosti, protože má močopudný účinek. Užitečný je i při dně, revmatismu, radikulitidě, myozitidě, zánětu horních cest dýchacích. Odvary z kořene se používají v rámci léčby úplavice, arteriální hypertonie a určitých nemocí ledvin. Strouhaný křen smíchaný s vodou slouží k výpachům ústní dutiny při bolestech zubů, chřipce, akutních respiračních onemocněních, angíně nebo zánětu dásní a jazyka. Je však nutno pamatovat, že by křen neměli užívat lidé s chronickou gastritidou a zánětlivým onemocněním ledvin.

V rámci prevence mohu vřele doporučit 3 čajové lžičky křenové šťávy smíchané napůl s medem. Japonští vědci navíc zjistili, že fytoncidy obsažené v křenu zabíjejí bakterie způsobující zubní kazy, radí proto používat kousek křenu po jídle místo žvýkačky. Obklady z křenu mohou pomoci při bolestech hlavy, odstraňují též bolesti při ústřelu, neuralgii, svalovém revmatismu, neuralgii sedacího nervu (ischias), prospěšné jsou i při zánětlivých onemocněních plic, tracheitidě, bronchitidě, faryngitidě a laryngitidě. Ale pozor! Křen je skutečně velkou zásobárnou vitaminu C, v tomto ohledu ho předčí jen plody šípku a černý rybíz. Jenže jak se říká, nic se nemá přehánět. Zdraví lidé by se neměli zbytečně předávkovávat množstvím křenu, protože v případě nadbytku kyseliny askorbové by mohlo dojít k narušení funkce jater a dvanácterníku.“
(nam)

Kontakt: 603 537 825, kozlovdinamika@hotmail.com