ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Jaké bude počasí?

 

view counter

Víte, že počasí je možné až překvapivě přesně předpovídat podle barev červánkové úseče? Zajde-li slunce za horizont, nad místem jeho západu zůstane většinou jasná skvrna, zbarvená buď do červena nebo do oranžova. Na obloze se po obou stranách zapadlého slunce začnou šířit barevné pásy, jejichž zpočátku slabé zabarvení postupně zesiluje (čím je slunce ponořenější za obzor, tím jsou barvy sytější). Právě souhrn těchto barevných pásů tvoří červánkovou úseč, lidově řečeno červánky.  Počítáme-li od horizontu vzhůru, měly by v červánkové úseči za sebou následovat barvy v tomto pořadí: červená, oranžová, žlutá, zelená, bleděmodrá a bělavá. Prognózní význam červánkové úseče je dán tím, že za jistých povětrnostních  situací některé barvy z úseče mizí a jiné jsou výraznější. Dokážete-li správně vypozorovat  zabarvení červánkové úseče, budete vědět, jaké počasí můžete očekávat.

Jasně žlutá a jasně zelená:  Do oblasti proniká kontinentální arktický vzduch. V kterémkoli ročním období je nutné počítat s ochlazením. V létě přes den slabší kupovitá oblačnost, která se na noc většinou rozpouští. V zimě jasné a mrazivé počasí, často s kouřmem.

Jasně oranžová, jasně žlutá a jasně zelená: Vliv na počasí má mořský arktický vzduch, který rovněž přináší ochlazení.  Přes den bude tvorba kupovité oblačnosti intenzivnější, mohou vznikat krátké, ale prudké přeháňky či bouřky s větrnými poryvy.  V zimě sněhové přeháňky, později v průběhu dne ale přecházejí spíše ve slohovou oblačnost nebo mlhu.

Červená, oranžová, žlutá, zelená: Uplatňuje se mořský polární vzduch. V přechodném ročním období přináší takzvané aprílové počasí, v noci se ale vyjasňuje.  V létě je to typické pro nestálé a deštivé počasí, zejména přes den s tvorbou lokálních bouřek. V zimě dochází při zemi k oteplení, na horách však k poklesům teplot a ke sněžení.

Purpurová červeň: Můžete očekávat stálé a pěkné počasí, vliv uplatňuje vysoký tlak vzduchu.
Nejasná červeň, žlutá, modrá s kovovým nádechem: Tato kombinace zvěstuje kontinentální polární vzduch. V zimě může slabě sněžit, ale rychle se vyjasňuje a dochází k poklesu teplot. Tato situace nahrává tvorbě přízemních inverzí, zatímco ve vyšších polohách zůstává slunečno. V létě dochází k oteplení se slabou kupovitou oblačností.

Šedá, špinavě žlutá, blankytná modř: Proudí k nám pevninský tropický vzduch, přináší oteplení. Na jaře a na podzim vrstevnatá oblačnost beze srážek, slabá kupovitá oblačnost jen v létě. Bouřky a přeháňky vznikají jen na horách.
Převážně špinavě zelená barva a žlutočervené zabarvení: S velkou pravděpodobností lze předpovídat déšť a vítr.

Převládá jasná žluť: Počítejte s větrem a jen se slabou oblačností bez deště.

Jasná stříbřitá zář: Pěkné počasí.

Jemně narůžovělé řasy: Soumrakové cirry jsou rozhodně zárukou pěkného počasí.
Načervenalá barva dolní základny oblaků: Tato konstelace napovídá, že se počasí bude zhoršovat, nevylučuje dešťové přeháňky. Je-li stejný jev pozorován i při východu slunce, déšť se dostaví ještě týž den.
(kov)