Chytrý špičkový marketing.
view counter

Jarní saláty z přírody

view counter

Mladé lístky a výhonky rostlin jsou na jaře plné vitamínů a zdraví prospěšných látek. Jídelníček si můžeme zpestřit zelenými poklady z přírody.

Například salát ze smetanky lékařské se běžně připravuje v italské a francouzské kuchyni. Je to bylinka s léčivými účinky, která podporuje trávení, cenná je pro organismus zejména vitaminem C a provitaminem A. Místo škrobu obsahuje inzulín, vhodnou složku stravy pro diabetiky. Salát z pampelišky má mírně nahořklou chuť. Aby byla chuť mladých lístků jemná, pěstitelé přikrývají růžice pampelišky na několik dní příklopem, pod kterým se mladé lístky vyvíjejí jako ve skleníku. Jsou pak světlezelené a křehké.

Pokud si připravíme salát z pampelišek běžným způsobem, může nám připadat hořký a tvrdý. Stačí však, když necháme listy hodinu máčet ve studené vodě, hořčiny se vyluhují, lístky nabobtnají a chuť bude podstatně lepší. Zálivku připravíme sladkokyselou, s olivovým olejem a citronem. Salát můžeme udělat vydatnější, když do něj přidáme vajíčka uvařená natvrdo, prolisovaný česnek, případně mladou cibulku, doplnit kouskem šunky a posypat tvrdým sýrem..

Podobně jako pampelišku můžeme připravovat i salát z mladých listků sedmikrásky, která je oblíbenou bylinou vegetariánské kuchyně. Přidává se do omelet, slaných palačinek, které takto získávají na vůni. Pozor, sbíráme pouze kvetoucí nať. Za vyzkoušení stojí jeden ze zapomenutých receptů našich předků:

Budeme potřebovat jeden hlávkový salát, hrst květů sedmikrásek natrhaných v čistém prostředí, svazek červených ředkviček, 2 lžíce olivového oleje, 2 vajíčka, půl lžičky pikantní hořčice, citronovou šťávu, trochu řeřichy nebo petrželky, sůl, pepř. Hlávkový salát, ředkvičky a květy sedmikrásek dobře omyjeme, necháme okapat, lístky sedmikrásky a salát natrháme do mísy, ředkvičky pokrájíme. Přidáme nakrájená, natvrdo uvařená vejce, dochutíme citronovou šťávou, hořčicí, olejem, osolíme a opepříme. Podáváme s čerstvým pečivem.

Méně známé je využití lístků šťovíků na způsob špenátu. Šťovík má podobnou biologickou hodnotu, kromě vitaminu C a provitaminu A se v něm nacházejí bílkoviny, minerální a další pro organismus důležité látky. Naše babičky připravovaly ze šťovíku výbornou polévku zakvedlanou mlékem a nakonec do ní rozšlehaly vajíčka. Můžeme ji však připravit s osmaženými kostkami chleba, nebo doplnit vařenými brambory.
(ruch)