Chytrý špičkový marketing.
view counter

Jedovaté rostliny v bytě

  • Databáze informací:

view counter

Asi by vás nenapadlo ochutnat některou z domácích pokojových rostlin a vyzkoušet ji místo hlávkového salátu. Ovšem u dětí nebo zvířat nelze takovou ochutnávku vyloučit. Mezi pokojovými krasavicemi najdeme některé, co mohou způsobit dokonce vážné zdravotní problémy. Které ze známých rostlin jsou nebezpečné, nebo dokonce jedovaté?

Jedovaté je například exotické antúrium, které může po nerozvážné konzumaci způsobit pálení v ústech.
Zejména stonky a řapíky listů monstery jsou jedovaté, neboť obsahují toxické látky. Šťáva z této rostliny bolestivě dráždí sliznice, na pokožce se mohou objevit záněty, otok jazyka, celkový útlum organismu.

Pozor je třeba si dávat před difenbachií. U citlivých lidí se objevuje alergická vyrážka, požití listů může vést až ke smrtelné otravě. Po manipulaci s ní je nutné si vždy dostatečně umýt ruce.

Ekzémy může vyvolávat potřísnění rukou šťávou z listů z krotonu, žvýkání listů se projeví obvykle nevolností, zvracením, podrážděním ústní dutiny.

Na pozoru je třeba se mít i před pokojovým břečťanem, neboť všechny jeho části jsou silně jedovaté. Otrava se projevuje žaludečními problémy, především zvracením a průjmy.

Také půvabný brambořík perský patří mezi květiny, s nimiž je třeba zacházet opatrně. Především hlíza obsahuje jedovatý glykosid cyklamin, který může vyvolat značné zažívat potíže a křeče. Při dotyku vyvolává lokální podráždění kůže.

Velmi oblíbená kalanchoe z čeledi tučnolistých, která celoročně zdobí byt nejrůznějšími barevnými kvítky, obsahuje jedovatou šťávu, která způsobuje průjmy a podráždění žaludku.

K dalším druhům pokojových rostlin, které mohou být nebezpečné, se řadí vánoční hvězda, krásně kvetoucí klívie, amarylis, filodendron, alokázie či hvězdník.
(mv)

 

RADA SPIRITU
Nebezpečné druhy pokojových rostlin by neměly být umístěny v bytech s dětmi a domácími zvířaty, ani v blízkosti jejich klecí. Při práci s nimi je dobré vždy používat rukavice.