Chytrý špičkový marketing.
view counter

Jitrocel pro svěží nohy

view counter

Pocení je přirozenou fyziologickou funkcí organismu, vlastně jde o způsob, jak se tělo chrání před přehřátím. Ovšem nadměrné pocení nohou může být nepříjemný handicap, který často vede ke vzniku plísní. Zvláště nevhodné obutí, příliš uzavřené střevíce a nadměrná tvorba potu jsou ideální kombinací pro vznik vhodného prostředí pro množení nežádoucích bakterií. Nebezpečí hrozí nejen v syntetické, neprodyšné obuvi, ale také třeba v holínkách, které například vyžadují některé práce v zemědělství, potravinářství, chemickém průmyslu a podobně.

Zvýšené pocení v nich působí spaření kůže, odřeniny a praskliny, s následným vznikem ekzémů a plísní. Důsledná hygiena je základem proti nadměrnému pocení nohou. Doporučuje se nohy během dne vícekrát umýt a dobře vysušit zvláště mezi prsty. Dbejte vždy o čisté ponožky, jejich každodenní výměna je samozřejmostí. Stejné boty byste neměli nosit déle než dva dny, neboť při extrémně zpocené noze trvá až čtyřiadvacet hodin, než se obuv vysuší.

Pot na nohou má zásaditou reakci, jeho rozkladem vzniká nepříjemný zápach. Proto jsou vhodné neutralizující kyselé koupele. Staré receptáře zmiňují na tento problém koupele v odvaru dubové kůry nebo kořene mochny nátržníku. Je možné také zkusit potírání nohou tříprocentním peroxidem vodíku. Unaveným nohám pomůže jejich omývání nebo koupel v nálevu z jitrocele.

Čerstvé jitrocelové listy si naši předkové dávali preventivně do bot, zejména pod paty, při dlouhém turistickém výšlapu, náročnější práci, neboť tato bylina osvěžuje, zchlazuje, oddaluje únavu. Z darů přírody lze využít proti nadměrnému pocení také odvar ze šalvěje lékařské, stejně efektivně působí přeslička. Za úvahu stojí i úprava jídelníčku. Zkuste z něho vyloučit aromatické potraviny, jako jsou například cibule, česnek, chilli a další výraznější koření.

(se)

 

DODATEK
Se zápachem nohou si poradí speciálními přípravky, ať už deodoranty, antiperspiranty, pudry s protiplísňovým efektem, chladivé gely nebo balzámy na nohy. Pomáhá i dětský pudr, kterým můžete ošetřit vnitřek bot nebo čerstvě umyté nohy.