ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Kachlová kamna nejsou jen minulostí

  • Databáze informací:
view counter

Minuly časy, kdy jsme kachlová kamna mohli spatřit jen v zámeckých interiérech, v honosných starých vilách nebo ve venkovských chalupách. Dnes si je totiž staví a pořizují lidé i ve svých současných domovech, a dokonce i v těch nejmodernějších prostředích. Kachlová kamna mohou sloužit jako sporák k vaření, jako klasická kachlová pokojová kamna nebo kachlový krb.

Dalšími typy jsou krby buď kamenné nebo mramorové a právě tak krbokamna či přenosná lehká kamna, která můžeme kamkoli přemístit, což u kachlových kamen ani u krbů bez další demontáže nelze. Přestože se kachlová kamna stavějí obvykle napevno, za pomoci odborníka se dají demontovat a přemístit do jiné místnosti. V takovém případě však musíme počítat ještě s dodatečnými náklady.

Dnešní kachlová kamna se také staví z klasických materiálů, ale nejen z nich. Kachle mohou být i neglazurované, ale i speciálně lité šamoty, které lze nakombinovat s keramickými kachlemi. Může pak dojít k zajímavému spojení, že máme třeba kachlová kamna nebo kachlový krb v kombinaci bílé omítané stěny a kachlí. Podstatou zůstává, že se nejedná o klasický vyzdívací materiál, ale buď o neomítané kachle nebo litý šamot.

V dnešní době se dají postavit velice moderní jak kachlová kamna, tak i kachlové krby až po skutečně moderní kamna. Stejně tak jako krb, tak i kachlová kamna dosahují obrovské hmotnosti. Přesto je lze umístit i do pater domu. Většina se v takových místech potom staví lehká nebo středně těžká, jak tomu ve starých bytech kdysi bývalo. Lze vzpomenout například na kachlová secesní kamna nebo tzv. tahovky, které dosahují hmotnosti 600 až 700 kilogramů.

Jelikož má každý z domů své specifické vlastnosti, je třeba nechat si před jejich instalací vyhotovit posudek od statika. Zároveň se v takovém případě vyžaduje revize komína, aby splňoval potřebné normy. Obvykle se pak v kachlových kamnech sice topí dřevem, ale v případě zájmu je možné taková kamna upravit i na uhlí.

(kov)