ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Kalendářní rok v reflexní terapii - žlučník

view counter

V březnu se budeme nejvíce soustředit na pomoc žlučníku. Jeho slabost a dysfunkce se projevuje kromě zažívacích problémů a typických bolestí pod hrotem hrudní kosti i bolestmi velkých kloubů (ramena, kyčle, kolena z vnější strany, lokty) a někdy je napaden i nervový systém.

Žlučník a žlučovody léčíme vlaštovičníkovou (chelidonium majus) tinkturou v ředění D3 – 3x20 kapek před jídlem, po dobu alespoň 40 dnů. Kromě toho je velmi účinná reflexní terapie. Při žlučníkových potížích je nutné dodržovat přísnou dietu (omezit živočišné tuky, smažená jídla, mléko a mléčné výrobky). Jíst raději častěji a menší množství jídla. Potlačovaná zlost, hněv a agrese jsou hlavní příčiny, proč žlučník onemocní. Není však vůbec nutné projevovat zmíněné emoce vůči vnějšímu světu. Tím si život můžeme ještě více zkomplikovat. Mnohem výhodnější je, si je hned po přiznání transformovat na jiný druh energie, kterou pro život potřebujeme. Nejbezpečnější je přeměňovat je na lásku. Například třikrát zopakujeme: zlost přeměňuji na lásku.

O žlučník se člověk začne zajímat, až když se objeví nějaké jeho potíže. Stav, doprovázený těžkými bolestivými záchvaty, řeší úřadující medicína jeho vyříznutím. Ve většině případů to pacientům přinese okamžitou úlevu, ale po určité době se potíže můžou vrátit a pak už není co vyříznout. Důležité je začít kontrolovat svou stravu, vyhýbat se stresu a nepokračovat dál v původním životním stylu. Podstupovat operaci žlučníku ve vyšším věku už vůbec nedoporučujeme.

 

Varovné signály

Přírodně léčit žlučník je třeba začít rozhodně ještě před propuknutím krize. Podle čeho poznáme, že žlučník již potřebuje pomoc? Hlavní upozornění je bolest v reflexní plošce žlučníku. Uvádíme i některé další příznaky dysfunkce žlučníku: bolesti krční páteře, bolesti ramen, bolesti v kyčlích, bolesti kolen z vnější strany, plíseň na čtvrtém prstě nohy, tenisový, nebo oštěpařský loket, vzteklost, nervozita, zácpa, bolesti hlavy, bolesti pod hrotem hrudní kosti, suchá pokožka, ekzém, lupenka, pásový opar a jiné.

Základním a všem lidem dostupným prostředkem pro léčbu žlučníku je reflexní terapie. Reflexní ploška žlučníku má dvě základní pozice na pravém chodidle. Ortodoxní je ploška na šlapce chodidla v koutku mezi 3. a 4. nártní kůstkou. Ten koutek nejprve najdeme na nártu a oproti němu píchneme prst, který je přesně v reflexní plošce žlučníku. Tuto plošku využíváme zejména při léčbě, protože se částečně překrývá s reflexní ploškou jater, a tudíž pro diagnostiku nedává jednoznačné informace. Pro diagnostiku je vhodnější ploška na pravém nártu, mezi 4. a 5. nártní kůstkou. Ta je rovněž velice účinná i pro léčbu, takže v současné době používáme a doporučujeme i klientům právě tuto pozici. Dobře ji dosáhneme tak, že si vsedě pravou nohu postavíme na palec a pravým palcem ruky potom zcela pohodlně pronikáme mezi nártní kůstky (4. a 5.).

POZOR! Při velmi silné, až palčivé bolesti nesmíme dál pokračovat v stimulačním mačkání, ale místo vytrvale jemně hladíme. Podrážděný žlučník by totiž mohl při vehementním povzbuzování způsobit záchvat, nebo jiný kolapsový stav. Naopak hlazení se okamžitě projeví úlevou v celém těle. Doba trvání jednoho ošetření žlučníku je 2 – 3 minuty, jednou až třikrát za den. V čase akutního stavu žlučníku tuto plošku pouze hladíme. Je možné směle mačkat odpovídající místo na levém nártu, kde se nachází akupunkturní bod 43 dráhy žlučníku. Akupunkturní bod je samozřejmě i na pravé noze, ale tam převažuje reflexologický vliv. Oblíbeným a velmi účinným prostředkem pana Janči byl tzv. sdružený bod na levé ruce. Je to vlastně klešťovité mačkání prostoru mezi 4. a 5. záprstní kůstkou.

 

Stres a jeho vliv na žlučník

Jednou z nejčastějších příčin, proč žlučník přestane fungovat, je křečovitý dvanácterník, do kterého žlučovody ústí. Za to může zejména stres, ale například i pití kávy s mlékem (podrobně popsané v naší knížce Reflexní diagnostika a katalog reflexních ploch, Eminent, str. 49). Téměř všichni naši klienti, kteří tomuto neduhu holdují, mají silnou reakci v reflexní plošce dvanácterníku. Takže k mačkání žlučníku přidáme ještě ovlivňování dvanácterníku, čímž zabezpečíme lepší odtékání žluče.

Vynikajícím prostředkem na pročištění a znovu zprovoznění žlučníku je kúra s olivovým olejem s citrónovou šťávou. Je podrobně popsaná v knížce od Cingroše Sám sobě doktorem na str. 21, ale dobré je absolvovat všech Sedm kroků ke zdraví. Kdo má odvahu, může udělat i tento jednoduchý recept:

V daný den se nesmí nic jíst, pouze pít čistou vodu (nejlepší destilovanou). Večer, v čase od 19 do 19 30 hod se vypije 1/2 litru olivového oleje (za studena lisovaného, panenského), do kterého je přimíchána šťáva ze tří citrónů. Pak se ulehne na pravý bok, který se zahřívá termoforem nebo pytlíčky se solí zahřátými v troubě. V této pozici je třeba vydržet jednu hodinu. Pak už normálně spát. Druhý den může být ještě špatně, proto se nic nejí. Velmi vhodný je klystýr. Sledujte, co z vás vyjde. Kúra se může opakovat až za půl roku. Mírnější obdoba kůry s olivovým olejem je užívání ráno na lačno jedné lžíce olivového oleje s pár kapkami citrónové šťávy. Doporučujeme tak využívat půl litru oleje.

 

Léčba bylinkami

Nejúčinnější bylinkou na léčení žlučníku, ale i celé řady dalších orgánů, je vlaštovičník větší (chelidonium majus). Tinkturu z něj bychom měli proto mít vždy po ruce. Příprava je velmi jednoduchá a zvládne ji každý. V květnu nebo červnu si natrháme vlaštovičník mezi 14 až 16 hodinou. Malou skleničky (1 – 2 dl) naplníme do tří čtvrtin celou bylinou bez kořene. Pak zalijeme po okraj 80% lihem. Necháme 14 dní louhovat ve tmě a při pokojové teplotě. Potom slijeme a dostaneme základní tinkturu D0. Pan Janča ji doporučoval ještě 3x zředit vždy v poměru 1:10 lihem 30 – 40% a pokaždé s ní 21x zatřepat. V ředění D3 se pak užívá 3x denně 15 až 30 kapek po dobu 1 až 1,5 měsíce.

Beáta a Július Patakyovi
www.patakyovi
.