ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Kde je k mání pitné zlato či nápoj lásky? (2)

view counter

Všímám si zajímavé kamenné desky na zdi a od průvodkyně Lucie se dozvídám, že byla vyrobena podle původní, která se našla rozbitá na zemi. Je to vlastně povolení od Rudolfa II. z konce 16. století. Tohle povolení opravňovalo učence k tomu, aby tu praktikovali alchymii, píše se na ní, že pracují pod Rudolfovou ochranou. Přecházíme k další místnosti, v níž se alchymisté snažili o přeměnu kovů na zlato. „To byl jeden z jejich největších cílů. Pracovali s olovem, ale i s nebezpečnými látkami, třeba se rtutí. K tomu, aby se jim dílo podařilo, potřebovali však navíc získat i kámen mudrců. Evidentně neuspěli,“ vysvětluje Lucie.

Prohlížím si tyglíky, váhy a Lucie mě upozorňuje: „Nahoře na polici - ta baňka třetí zleva, jak je světlejší - tak ta je původní. A ty dvě propojené nádobky na ní byly ve znaku laboratoře ze 16. století. Ve výklenku se tu po roce 2002 našla železná truhla s malými lahvičkami. Obsahovaly elixíry, které však již nebyly použitelné, měly konzistenci želé. Nicméně tam byly uložené i latinsky psané receptury elixírů, takže můžeme pokračovat v jejich výrobě. V rámci toho spolupracujeme s benediktýnskými mnichy v Rajhradě u Brna. Oni je pro nás podle starých postupů vyrábějí, a tak si u nás i dnes můžete zakoupit elixír lásky, paměti, mládí a věčného života či pitné zlato,“ dodává Lucie.

 

Zlaté bylinky pro úspěch

Míjíme sklad na dřevěné uhlí a další pomůcky, kterých bylo třeba na nejrůznější alchymistické pokusy - baňky, kontejnery a podobně. Ale mé myšlenky se stáčejí zpět k elixírům, proto si nechám vše osvětlit od naší průvodkyně:„Elixíry jsou bylinné a zdraví skutečně prospívají. Bylinky se musejí macerovat v alkoholu dost dlouho, šest až osm měsíců. Například elixír mládí obsahuje 77 bylin a pokud by ho někdo užíval dlouhodobě a pravidelně, může mu život prodloužit o 10 až 15 let. Rozhodně povzbudí jeho vitalitu.

Co se týká elixíru paměti, ten je založen na červeném víně a obsahuje ginkgo bilobu, která je známá zvláštním tvarem listů a i současní odborníci potvrzují, že má na paměť blahodárné účinky. Elixír lásky má rovněž základ v červeném víně, ale jeho součástí je pro změnu kotvičník, což je afrodiziakum. Pitné zlato, Aurum potabile, má člověku zajistit úspěch, jsou v něm kousky zlata, které se z bylin uvolní během macerace. Bylinky na tenhle elixír rostou v oblasti se zlatými doly.“ A o co se nejvíce zajímají turisté? Elixíry často kupují jako dárky pro své blízké a tedy tím, pro koho jsou určeny, se řídí jejich výběr.

 

Alchymisté byli i skláři

Nahlížím do další místnosti, kde bývala sušárna bylin. Teď je tu vlhko a chlad, ale dříve bývalo v podzemních prostorách díky roztopeným pecím teplo. A konečně se dostáváme k poslední místnosti se sklářskou pecí. Netušila jsem, že si alchymisté vyráběli vlastní skleněné nádoby na své pokusy a extrakty. Když se vracíme podzemní chodbou zpět, napadá mě ještě jedna všetečná otázka, s níž se obracím na usměvavou průvodkyni Lucii. Netrpí tu návštěvníci klaustrofóbií? „Asi dvakrát se mi stalo, že tu někomu nebylo dobře, udělalo se mu během prohlídky nevolno. Pak samozřejmě není problém, aby počkal na zbytek výpravy nahoře.“
Lucie Zemanová