Chytrý špičkový marketing.
view counter

Kdy dojde k poslednímu zatmění Slunce?

view counter
Embed from Getty Images

Jen před pár týdny proběhlo zatmění Slunce, které však bylo pozorovatelné pouze na území Severní Ameriky. V souvislosti s tím vědci zmínili, že ačkoli v současné době dochází k úplnému zatmění Slunce každých osmnáct měsíců, v budoucnosti se tohoto jevu nedočkáme. Veřejnost však uklidňují sdělením, že jde o dalekou budoucnost - v řádech stovek milionů let.

A proč že se už lidstvo nebude se zatměním Slunce v pravidelných intervalech setkávat? Astronomové zjistili, že se Měsíc od zeměkoule pomalu vzdaluje, a to přibližně o čtyři centimetry za rok. Příčinou vzájemného odklonu je gravitační interakce těchto dvou vesmírných těles. Budeme-li konkrétnější, pak za tím stojí přílivy, které dodávají na oběžnou dráhu více energie a Měsíc tak v podstatě „odstrkují“.

Odborníci předpokládají na základě modelových propočtů, že zhruba za 600 milionů let už bude Měsíc tak daleko, že nebude ze Země vůbec pozorovatelný. A to souvisí i s tím, že jeho velikost pak nestačí na to, aby zakryl celé Slunce. K úplnému zatmění tedy nemůže dojít.

(xar)