ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Kdy pomůže šalvěj

view counter

V antickém Egyptě se lidé touto bylinkou omlazovali, její šťáva usnadňovala ženám porod. Keltští druidové používali šalvěj spolu s jinými magickými rostlinami k otevírání dveří do druhé světa, aby mohli vkročit do říše duší. Stále zelená šalvěj byla také symbolem nesmrtelnosti. Také se říkávalo, že kdo šalvěj za základ mívá, na toho se smrt nedívá. Již lékař, astrolog a alchymista Paracelsus nazval šalvěj bylinou nesmrtelnosti.

Šalvěj nebo také babské ucho je silně aromatický polokeř, se šedozelenými, větvenými stonky. V květnu až červenci vykvétají drobné, světle fialové nebo bílé květy.

Od nepaměti byla šalvěj vysoce ceněna jako léčivka. Již ve starověkém Římě patřila mezi nejvyhledávanější léčivé rostliny. Mattioli ji ve svém herbáři doporučoval nejen proti řadě nemocí, ale dokonce i jako kosmetický přípravek na barvení vlasů a čistění zubů.
K lékařským účelům se sbírají listy, které se suší pokud možno přirozeným způsobem. Lidové léčitelství používá odedávna šalvěj jako kloktadla při krčních zánětech, při angíně, při všech zánětech v dutině ústní. Po čaji ze šalvěje bychom měli sáhnout při rýmě, kašli, nachlazení, dýchacích těžkostech. Blahodárně působí tato bylinka při nervovém vypětí, stresu, nespavosti, nadměrném pocení, šalvějového nálevu se užívá jako přísada do koupelí. Vnitřnímu užívání šalvěje by se ale měly vyhýbat těhotné ženy.
(mp)

 

DODATEK
Šalvěj je domovem ve Španělsku, jižní Francii, Itálii a na Balkánském poloostrově.