ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Kombinace mnoha léků ohrožují zdraví!

  • Databáze informací:

view counter

Už při užívání více než čtyř různých druhů léků současně může člověku hrozit nebezpečí poškození zdraví. Mohou znásobovat účinnost druhého léku, případně zvyšovat jeho nežádoucí vedlejší účinky. Riziko stoupá s každým dalším užívaným medikamentem a při terapii osmi léky současně je závažná interakce takřka jistá.

Pokud například pacient bere lék na ředění krve a k tomu si vezme lék, který má jako vedlejší účinek také ředění krve, pak se „ředicí“ účinek znásobí a pacient může například i vykrvácet. Je třeba dát pozor i na kombinace antibiotik a léků na snížení cholesterolu.


Léky na bolest zatěžují játra

Rovněž při kombinaci léků proti bolesti, tzv. analgetik bychom měli být velmi obezřetní, protože tyto léky nesmírně zatěžují játra. ZP MV ČR přišla s novinkou, jak nebezpečným kombinacím zabránit už při jejich předepisování lékaři.

Ve spolupráci se společností CompuGroup Medical spustila unikátní projekt určený všem praktickým lékařům, kteří s pojišťovnou komunikují elektronicky. Díky tomuto projektu získají praktičtí lékaři ucelený přehled o všech užívaných lécích konkrétního pacienta.

Údaje o léčivech jsou spolu s preskripcí lékaře propojeny na modul automatické kontroly lékových interakcí, který je v rámci projektu pro pojištěnce ZP MV ČR k dispozici bezplatně. Při předepisování léku je tak lékař okamžitě upozorněn na potenciální nežádoucí lékové interakce.
(toh)