ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Kouzelný ostrov prince Thasose

view counter

Výlet do starověku

Největší archeologický prostor hlavního města ostrova - Liménasu - je za starým přístavem. Kousek od muzea je vchod staré agory (trhu) a poblíž kostel Svatého Mikuláše, postavený roku 835 na zbytcích antických staveb. Prostředek agory zdobí symbol Liménu - dvoupatrová církevní budova z 19. století zvaná Kalogerikó (Mnišské). Zdejší svatyně Héraklova, Poseidónova a Dionýsova bývaly nejsvětějšími místy ostrova.

Slavný thasoský amfiteátr, vestavěný do horské stráně, byl vybudován již v 5. století před Kristem. Dost strmý výstup od divadla směrem k vrcholu kopce odmění milovníky historie nádherným výhledem na památky z římských dob, ale především samotným vrcholem - akropolí se zbytky Athénina chrámu a tichou krásou prastarého olivového háje. Je skoro nemožné se tu na chvíli nezasnít nad představou antických časů. A to ještě při sestupu po jihozápadní straně je možné obdivovat sloupy a brány Héraklovy, Dionýsovy, Diovy, Héřiny…

K Liménasu patří dostatek nádherných pláží, plážových barů, hospůdek a kavárniček. Po výstupu na akropol se takový odpočinek hodí.

 

Bohatá a ukrytá Panagía

Trochu ve stínu proslaveného Liménasu žije obec Panagía. Jedno z nejvýznamnějších a nejbohatších míst ostrova. Po povstání proti Turkům v roce 1821 bývalo hlavním městem Thasosu. Zřejmě i pro strategickou polohu, díky které sem v 18. století přesídlilo mnoho obyvatel Liménasu, ohrožovaného tehdy piráty. Z otevřeného moře totiž Panagía není vidět. Obec stojí zhruba tři stovky let, ale už v byzantské době tu bývala osada Anastásion (Vzkříšení). Čtvrthodiny chůze od obce leží tajemná Drakótrypa (Dračí díra), krápníková jeskyně, která dodnes není v celé své rozloze a hloubce prozkoumaná.

Jedna z cestiček směřujících ven z městečka vede k rozlehlé písčité pláži zvané Chrysi Ammos (Zlatý písek) nebo také Chrysi Akti (Zlatý břeh). Každopádně Panagía žije rušně po celý rok a mimo jiné je proslulá svým karnevalem. Komu nejde jen o pláže, měl by se zajít do proslulé obce Potamiá, vystavěné na úpatí nejvyšší hory. Stezka na vrchol Ypsária je jako stvořená pro milovníky horských výšlapů. Potamiá je jedno z míst ostrova, kde je v zimě plno sněhu. O tři kilometry níž už je ale znovu pravé Středomoří.

 

Limenária jenom kvetou

Druhé největší centrum ostrova, Limenária, dosáhlo největšího rozvoje na začátku 20. století, kdy si tu německá společnost Speidel zřídila hlavní stanoviště pro nakládky nerostů. Roku 1922 se počet obyvatel dále zvýšil o řecké uprchlíky z Malé Asie. Limenária se postupem času téměř propojila se sousední obcí Kalyvia (či Agios Georgios). O obou se mluví jako o jednom z míst s nejlepšími obchodními a turistickými službami. Těžbu nerostů zde připomíná jeskyně pod zámečkem a část pobřeží s opuštěnými doly. Thasos má spoustu míst, kam stojí za to si od moře a koupání „odskočit“. Ať už jsou to archeologické a církevní památky, přírodní zajímavosti nebo prastaré horské obce jako Theologos s architekturou tolik odlišnou od pobřeží.
Jana Soukupová