Chytrý špičkový marketing.
view counter

Kterak si šašek vysloužil hrad Beckov

view counter

Rozlehlá bíle zářící zřícenina, tyčící se na strmé vápencové skále, vypadá jako z pohádky. Bohužel, historie ani legendy, vztahující se k Beckovskému hradu, už tak pěkné nejsou.

Ačkoli vzhledem ke svým dějinám hrad skutečně nepotřebuje žádné běsy a zrůdy, vypráví se v jeho okolí, že se na něj vždy za bouřlivých nocí řítí oblohou plamenný kočár vezoucí bezhlavého kostlivce. Kdo mu včas neuskočí z cesty a rychle se nepomodlí otčenáš, toho kostlivec – ve skutečnosti ďábel – vezme s sebou do pekla.

Jiná pověst vypráví o sluhovi, který nechtěně stoupnul na nohu psovi hradního pána. Nelidský šlechtic ho dal za to shodit do propasti a sluha ho za to proklel. Do roka a do dne spícího pána kousnula do očí zmije a slepý pán v bolestech spadnul do propasti za sluhou.

Jedna z mála nekrvavých pověstí vztahujících se k Beckovu je o jeho založení. Podle ní hrad vznikl na přání Becka, oblíbeného šaška pana Ctibora. Ten byl velmi spokojen s jeho výřečností a humorem a rozhodl se splnit šaškovi jedno přání, i kdyby to mělo být cokoli. Becko si přál, aby mu pan Ctibor nechal na místě, které nedávno objevili při lovu jelenů, postavit pevný hrad. Ten nejen souhlasil, ale dokonce hrad po svém šaškovi pojmenoval. Protože se mu ale hrad na vysoké skále velmi zalíbil, odkoupil ho od Becka za tolik zlata, kolik šašek sám vážil. Legenda, bohužel, neuvádí šaškovy tělesné proporce, takže lze jen těžko odhadovat, nakolik to byl pro šaška výhodný obchod.

Podle historických archivů založil hrad Beckov už na přelomu 12. a 13. století uherský král jako pohraniční pevnost. Po velkém požáru v roce 1729 zůstal neobydlený, dnes je národní kulturní památkou. Pod hradem se rozkládá i starý židovský hřbitov a malé muzeum s obří maketou Beckova v čase jeho největší slávy.

(bla)