ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Kytky k jídlu aneb - ušlechtilé plevelárium Jany Vlkové

view counter

Setkání s Janou Vlkovou je vždy plné květů, barev, vůní, ba dokonce i chutí. Lze ji totiž charakterizovat jako pozitivně naladěnou „kytkožroutku“. Jana se už roky zajímá o divoce rostoucí lesní i zahradní jedlé kvítí a býlí, experimentuje s ním v kuchyni. Před třemi lety vydala knihu Květinová kuchařka - jedlé kvítí a býlí na vaření i zdobení a nedávno spatřila světlo světa i její nová publikace s názvem Kytky k jídlu v receptech i herbáři. „Rostliny mají své vlastní příběhy - od laskavého nebo jízlivého pojmenování po magické nebo léčebné účinky. Mají svá místa v osobních příbězích lidí, v jejich vzpomínkách, zejména dětství. To všechno ke mně denně promlouvá,“ říká Jana.

 

Experimentoval v kuchyni podobně jako vy i někdo další z vaší rodiny?

V tomto směru jsem odrodilec, maminka vařila klasicky. Experimentovala sice trochu, ale žádná taková divočina to nebyla. (smích)
Pěstovala si vlastní zeleninu, ale jinak vařila víceméně podle osvědčených receptů.

 

A vás k tomu tedy přivedlo co?

Ani nevím. Možná bída? (smích)
Živila jsem se jako lifestylová novinářka a ačkoli to byla krásná práce, kterou jsem neměla v úmyslu opustit, existenčně mě nezajistila. Chyběly mi finance a nezbylo mi nic jiného, než se přesunout do jiné sféry.

 

Je nějaký recept, na který jste obzvláště pyšná?

Moje nej? Doma mě překvapivě pochválili za recept na játrovou paštiku s nakládanými nezralými kuličkami koriandru.

 

A váš osobní favorit?

Tím je recept s názvem Antidepresivní kuličky. (smích)
Je to jednoduchý, ale přitom krásný, recept. Navíc za málo muziky, jak se říká. Jde v podstatě o kuličky měkkého sýru Lučina obalené v květech. Ty tomu dodají barevný a nadýchaný efekt, vypadá to prostě úchvatně.

 

Jste vegetariánka nebo veganka? Rekrutují se „kytkožrouti“ jen z jejich řad?

Ale vůbec ne. (smích)
Nejsem vegetarián a i v nové kuchařce jsem si maso dopřávala. Mám tam maso na kosti, kachničku, k velikonoční tabuli mohu doporučit pečeni - jehněčí kolínka na divokém česneku s černobýlovým špenátem. Vyzkoušela jsem například pečené uzené vepřové koleno s lichořeřišnicovou hořčicí. To je opravdu velká dobrota.

 

Plánujete nějaké jarní aktivity, tedy výpravy za jedlým kvítím a býlím do přírody?

Budu nadále vyrážet i po Praze a okolí do volné přírody, ale v loňském roce se mi podařilo získat zahradu v zahrádkářské kolonii a začala jsem budovat přírodní zázemí, kterému vzletně říkám Výukové centrum jedlých květů. Snažím se tam nashromáždit jedlé kytky, mám tam svůj sektor nazývaný plevelárium. (smích)
Od loňska jsem tam toho stihla hodně, letos už to bude k návštěvám, nebudu závislá na tom, kde co roste a nemusím mít strach, že mi louku někdo poseká a zkříží mi plány. (smích)
Každopádně plán akcí bude průběžně aktualizován na webových stránkách www.kytkykjidlu.cz.
Lucie Zemanová


DODATEK

Recept na antidepresivní kuličky
Potřebujete: 250 g čerstvého sýru (Lučina), ½ lžičky soli, 1 lžičku drceného kmínu, 1 sáček slaných sušenek jako podklad. Na obalení květy chrpy modré, měsíčku lékařského, aksamitníku rozkladného, yzopu lékařského, cibule kuchyňské (rozebrané na korunní lístky a jednotlivá kvítka) a kulinární popel (z kulinárního sena a odpadu z aromatických bylin, které se nechají shořet v kovovém kbelíku nebo na starém grilu). Postup: Sýr rozmělněte v mističce vidličkou, zamíchejte do něj sůl a kmín. Následně ze směsi v dlaních tvarujte kuličky. Kvítka a popel nasypte do samostatných mističek a kuličky v nich obalujte. Podávejte na minisušenkách jako luxusní aperitivní chuťovku.