ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Lacině a ekonomicky

view counter

 

Poslední dobou se v USA a v Číně velkým tempem rozvíjejí projekce vakuových expresů schopných dosáhnout rychlosti více než tisíce kilometrů v hodině. Na Západě technologie přemisťování ve vakuové rouře dostala název Evacued Tube Transport ( ETT ).

Předpokládá se, že budou položeny dvě roury pod zemí nebo nad zemí, kterými budou jezdit vlaky ve dvou směrech. Z rour se vysaje vzduch, proto vlak nebude mít odpor. V osobních expresech se nacházejí kabiny - kupé (jsou navrženy pro dvě či čtyři osoby) s měkkými křesly. Expres se pohybuje v rouře buď na tenkých ocelových kolejích nebo na magnetickém zavěšení. V tom případě odpadá tření.

Pokud je možné srovnávat ETT se současnými vlaky a letadly, stojí na prvém místě bezpečnost - automatizovaný vakuový vlak fakticky vylučuje možnost srážky, protože se pohybuje v uzavřené rouře. ETT funguje bez ohledu na počasí. Systém ETT je trvanlivým, potřebuje minimální obsluhu a používá obnovitelné, neznečisťující prostředí zdroje energie - sluneční, větrnou nebo vodní.
(ksa)