Chytrý špičkový marketing.
view counter

Láska ke zvířatům a geny

view counter

Zdá se vám, že některé rodiny mají ke zvířatům vztah a některé pejska nebo kočku nemusí? Natož, aby je chovali v domácnosti. Výzkum dokázal, že láska ke zvířatům je podmíněna geneticky.

Například pes je jedním z nejdéle domestikovaných zvířat. Některé zdroje udávají, že se k člověku přidal zhruba před 15 tisíci lety. Pes tedy jakýmsi šestým smyslem věděl, že ho člověk neodežene, ani nezabije. Ba co víc, poskytne mu zbytky své potravy a ten na oplátku pána zahřeje, pomůže při lovu a dá mu svoji lásku.

V euroamerické civilizaci je chov domácích mazlíčků celkem běžnou záležitostí. I když potrava a zvláště veterinární péče nebývá levnou záležitostí. Ne všude to tak je, v některých kulturách je pes považován za zvíře nečisté.

Jak se vyjádřil antropozoolog John Bradshaw, je to opravdu záležitost genů:„Některé geny, které podporují chov domácích mazlíčků, mohou být výjimečně lidské, ale nejsou univerzální, což naznačuje, že v minulosti některé společnosti či jedinci, ale ne všichni, prosperovali z instinktivního vztahu se zvířaty,“ vysvětluje.

I v rámci jedné kultury, a dokonce jedné rodiny se vyskytují jedinci, kteří lásku ke zvířatům nepřijmou ani výchovou. Naopak když jsou lidé stejného genetického pozadí vychováváni v jiných prostředích, stejně lásku k zvířatům sdílejí.

(les)