ict Pro - kurzy, školení, konzultace
view counter

Magická síla kouzelných borůvek

view counter
Embed from Getty Images

Naši předci borůvkám přisuzovali mimořádně velkou čarovnou mocí. Už v dobách antického Řecka a Říma věřili Keltové žijící na našem území, že je borůvky dokáží ochránit před většinou zla. Ještě v minulém století ale děti, pokud šly do lesa na borůvky, nikdy nezapomněly nasypat něco borůvek na pěšinu nebo na kámen na kraji lesa, aby je v lese neuštknula jedovatá zmije. Vůně borůvek ji měla nalákat a děti mohly trhat lesní plody v bezpečí. Pár borůvek položených na práh nebo pod rohožku mělo domov ochránit před nepříjemnostmi.

Borůvky měly význam i ve věštění pomocí snů - komu se o nich zdálo, zažil do sedmi dnů velkou lásku. Pomoc borůvek - v Karpatech nazývaných také hafery - by ale sama o sobě nestačila. Místnost, kde stála postel, se měla ještě vykouřit trochou lístků borůvčí. To prý byla jistota, na kterou mnohé babky kořenářky byly schopny přísahat na vlastní zdraví.

Na druhou stranu, pokud člověk ve snu borůvky trhal, znamenalo to nevěru nebo předzvěst blížícího se onemocnění, jehož původcem byla neopětovaná láska.

Borůvkové čarování začínalo už modří myrtovek (jak se lesní borůvky také nazývaly), protože svým tvarem připomínaly tehdy v kouzlech velmi ceněnou skutečnou myrtu. Věřilo se totiž, že jejich modrá barva má harmonizující účinek, takže krom navození klidu a zdraví dokáže rovněž plnit přání, pokud se borůvky použily na narozeninový dort. Zvlášť silný vliv prý mají kanadské borůvky. Pokud člověk u sebe nosí jejich listy, potká ho štěstí.

 

Bylinkám naslouchal i Nostradamus

Nejvíce pověr a bájí se ale vztahovalo k pojídání borůvek. Babky kořenářky tvrdily, že na uhranutí není lepší protizbraň než pár kulatých borůvkových koláčů s drobenkou nebo aspoň žmolkou, která ještě umocnila ochrannou sílu borůvek. Třeba borůvkové palačinky se v této souvislosti označují přímo za pokrm štěstí. A jsou-li borůvkové, pak to platí dvojnásob. Všem těmto sladkým koláčům, frgálům, buchtičkám apod. vládne v magii planeta Venuše, astrologicky zase Měsíc. Proto jimi, jak tvrdí astrologové, prostupuje energie lásky. Pokud byste si dali pro změnu hranaté koláče, zajistili byste si blahobyt. Při pečení borůvkových dobrot je ale nutné zapálit v kuchyni bílou svíčku. Bylinkářky a vědmy byly schopny přísahat, že uvolňuje do okolí mimořádné množství pozitivní energie a navíc bílá barva podporuje čarovnou ochrannou moc a sílu modrých borůvek. Borůvkové dobroty by se ze stejných důvodů měly podávat na bílém nádobí.

Jak je vidět, kolem borůvek se doslova dalo čarovat. Konečně, už věštec Nostradamus říkal: „Pomni, co ti každá bylinka říká. Slev o něco ze svých tužeb i snah. Jinak nespatříš nádheru světa a nevychutnáš lásku, kterou ti dává.“

(bla)