Chytrý špičkový marketing.
view counter

Magická symbolika kouzelných čtyřlístků

view counter

Jetel, lidově například štajerka, jatelina, koničina, listnačka, milostná zelinka, sturek, ďatelina, má klasicky tři lístky. Jenže sem tam můžete narazit i na čtyřlístky či pětilístky. Čím více lístků, tím větší vzácnost. Čtyřlístek, jak praví legenda, pochází z rajské zahrady. Vzala ho prý Eva poté, co byli s Adamem vyhnáni z ráje. Čtyři lístky jetelíčku někteří lidé odedávna spojovali se symbolikou ročních období, s přírodními živly. A věřili, že nalezený či darovaný čtyřlístek má magickou moc. Může člověku zajistit štěstí, zdraví, lásku i peníze. Ochrání ho také před zlem a temnými silami, nenávistí, únavou a přírodními katastrofami. Naši předci ho proto kdysi ve víře, že ochrání i jejich obydlí, vkládali pod práh domu, pod postel či ho dávali na okno. Kromě toho se také tradovalo, že díky čtyřlístku pod polštářem může svobodná dívka v noci ve snu spatřit tvář svého budoucího manžela.

 

Pro lásku, bohatství i zdraví

Se čtyřlístky se samozřejmě i čarovalo. Jistý magický návod praví: „Pokud se čtyřlístek rozdělí na dvě poloviny, které snědí dvě osoby, zamilují se do sebe a nic je nerozdělí.“ Nápomocný vám může být ale čtyřlístek i v případě, že toužíte lásku najít. Stačí, když si ho před odchodem z bytu nebo domu dáte do boty. Zvýší se tím vaše šance, že spřízněnou duši potkáte. Najdete-li pětilístek, zajásejte a vložte si ho do peněženky. Údajně působí jako magnet na peníze. Šestilístek nese zdraví a dodává člověku energii. A sedmilístek? Ten je zase zárukou dlouhého života.

 

Zelení rekordmani

Co se vícečetného jetele týká, je v České republice oficiálním rekordmanem devítilístek, který před čtyřmi lety našel Jaroslav Kosina z Mikulčic (mimochodem - tento muž je to vyhlášeným sběratelem čtyřlístků a má zápis v České knize rekordů). Ovšem kam se hrabe na světový unikát nalezený v květnu 2009 japonským zemědělcem Shigeo Obarou na louce u městečka Hanamaki (v centrální prefektuře Iwate). Ten totiž tehdy objevil a utrhl jetel s neuvěřitelnými šestapadesáti lístky!

 

Co zjistili američtí vědci?

Jetel roste v podstatě na všech kontinentech, existuje ve více než 300 druzích. Čtyřlístky a další vícelístky jsou podle odborníků v podstatě jen hodně složitou, a proto i vzácnou, genetickou mutací trojlístku, s níž se nejčastěji setkáváme u jetele plazivého. Z hlediska statistiky připadá na jeden čtyřlístek v průměru kolem 10 000 normálních jetelových trojlístků. Ale představte si, že vznik čtyřlístků byl ještě před méně než deseti lety záhadou. Až v roce 2010 tým expertů z Georgie a Oklahomy při genetickém výzkumu odhalil gen, který za odchylku nese odpovědnost. Kromě toho také zjistil, že DNA jetele a čtyřlístků je mnohem složitější než naše - lidská.
Lucie Zemanová